Manželé Kottovi promluvili u soudu: Čím se hájí?

Autor: ČTK - 
6. 3. 2015
18:35

Jsme nevinní! To dnes znovu prohlašovali Kateřina a Petr Kottovi obvinění v kauze exposlance Davida Ratha. Před Krajským soudem v Praze dnes i oni pronesli své závěrečné řeči.

Exšéfku kladenské nemocnice a bývalého náměstka krajských nemocnic označuje žalobce Petr Jirát za organizátory korupce při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji a navrhl jim devět let vězení. Kottovi vinu odmítají, v obžalobě jsou prý nesrovnalosti.

Kott odmítl tvrzení obžaloby o dopředu domluvených veřejných zakázkách. „Chtěl bych na pravou míru uvést některé nesrovnalosti, které byly obsaženy v závěrečné řeči pana státního zástupce,“ uvedl. Jinak odkázal na závěrečnou řeč svého obhájce Tomáše Sokola, který pro něj žádal zproštění obžaloby. „Necítím se vinen ve smyslu obžaloby,“ dodal.

K řečnickému pultu pak přišla jeho manželka Kateřina, dříve Pancová. „Necítím se vinna tím, co mi obžaloba klade za vinu,“ řekla soudu a shrnula svou dosavadní kariéru lékařky. Podle ní nebylo možné, aby zasahovala do řízení jiných nemocnic, ačkoliv kladenská byla na základě smlouvy nadřízena ostatním. O samostatnosti vedení nemocnic vypovídali podle Kottové před soudem všichni jejich ředitelé.

Kottová také narážela na Jirátův návrh, aby soud kromě trestu vězení také uložil propadnutí majetku. Policie manželům zadržela majetek za zhruba 30 milionů korun. Podle jejich advokáta to pro ně může být likvidační a stanou se z nich prý bezdomovci. Lékařka dodala, že by jí trestem také propadla podle pravidel lékařské komory odborná atestace. „Už bych se nemohla živit jako lékař,“ uvedla.

Nynější jednání se týká devíti obžalovaných, případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucie Novanské soud projedná zvlášť. Závěrečné řeči začaly tento týden – v úterý a ve středu mluvil Jirát, který pak navrhl tresty od dvou do devíti let vězení a dvě podmínky. Následovali advokáti obžalovaných, většina žádala zproštění obžaloby.

Jednání bude pokračovat příští týden od úterý, kdy přednesou závěrečné řeči zbývající obžalovaní. Mají pak ještě právo na tzv. poslední slovo.

První na řadě bude podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová, která se jako jediná přiznala ke korupci. Jirát pro ni žádá pozici spolupracující obviněné a tříletou podmínku. O samotném uznání pozice rozhodne soud při verdiktu. Její obhájce Vojtěch Veverka požádal soud o podmíněný trest o rok nižší.

Obžaloba se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech ve Středočeském kraji. Ovlivněné byly prý zakázky na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia Hostivice a modernizaci několika krajských nemocnic. Mezi obžalovanými jsou kromě Kottových a Ratha zejména šéfové a manažeři firem.

Rath podle Jiráta věděl o machinacích coby hejtman kraje a údajně bral úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení. Exposlanec to odmítá. Policie Ratha zadržela v květnu 2012 a soud ho pak poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013. Soud případ projednává od srpna téhož roku.

Doporučujeme
mirkazam ( 10. března 2015 11:30 )

Ještě jsme nezažili, aby vykukové jejich ražení přiznali vinu.Ono třicet milionů, a desítky milionů v nemovitostech jim asi samo přistálo na kontech,že ?? Vůbec se s nimi nemazlit, a zavřít až je přejde humor...

janair ( 10. března 2015 10:15 )

Kott..ot snad nevychodil ani zakladku

janair ( 10. března 2015 10:14 )

Staci se podivat na ty ksichty a je to jasne. Patri je vsechny strcit do hnusne diry a nedat jim zrat jen pit spinavou vodu. Ta krasavice je lekarka?! No, to teda je gol!!! Staje jak "krabice od bot" Samozrejme ze by jim meli sebrat i majetek. Nevim o cem jeste justice premysli. Stejne si myslim ze konecna bude ze had Rath je nejvetsi chudat na svete. Uz jen jeho hadi oci mluvi sami o sobe. Nechame se prekvapit jake padnou tresty ale ja ceskym soudum neverim.

verasum ( 7. března 2015 07:44 )

To je jasné,že budou lhát,ale měli by jim majetek sebrat.Vždyť oni a jim podobní připravili stát o stovky milionů,které mohly být využity např.pro postižené nebo mladé rodiny s dětmi. Jen ať si zkusí žít jako obyčejný smrtelník na minimální mzdě.A že by mohla přijít o lékařskou praxi? To si měla děvenka rozmyslet než začala s tím svým "krasavcem" krást.

tomik007 ( 6. března 2015 18:44 )

Haji se chronickou kocovinou - ze si vubec nic nepamatuji  

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa