Nechte mě umřít! prosí 14letá nemocná dívka chilskou prezidentku

Valentina prosí chilskou prezidentku, aby jí povolila eutanazii
Valentina prosí chilskou prezidentku, aby jí povolila eutanazii  (Autor: Reprofoto Youtube.com)
Autor: ČTK - 
27. února 2015
06:51

Už nechce žít! Chilská média v těchto dnech plní příběh čtrnáctileté dívky, která požádala prezidentku o povolení k asistované sebevraždě. Vláda žádost mladé Chilanky nemocné cystickou fibrózou zamítla, neboť tamní zákony eutanazii neumožňují.

Dlouhodobě hospitalizovaná dívka natočila na nemocničním lůžku emotivní videovzkaz, v němž prosí o schůzku s prezidentkou Michelle Bacheletovou. „Jsem unavená životem s touhle nemocí... Chci její souhlas, abych mohla dostat injekci, která mě uspí navždy,“ říká dívka. Její bratr prý na stejnou nemoc zemřel v šesti letech.

Mluvčí prezidentky známé svým liberálním přístupem k řadě společensky kontroverzních témat včetně potratů nemocné dívce vzkázal, že jí hlava státu vstříc nevyjde: „Je nemožné vyhnout se emocím... ale stejně nemožné je vyjít vstříc jejímu přání.“ Neumožňují to chilské zákony, uvedl Alvaro Elizade.

Cystická fibróza je smrtelná dědičná nemoc postihující hlavně dýchací a trávicí soustavu. Maureirová byla přijata do nemocnice v metropoli Santiagu koncem ledna a podle vyjádření lékařů se její stav od té doby zlepšil.

kat-tom ( 27. února 2015 12:41 )

Možná jsem mimo mísu, ale cystická fibróza je to samé co schizofrenie o které píšeš????????????????

lepabrena ( 27. února 2015 07:56 )

Nevím, jak si představujete pořádnou léčbu schizofrenie. Schizofrenie je nevyléčitelná, spouští jí špatná sociální situace, podvýživa, alkoholismus, drogy. Trpí jí většina narkomanů a bezdomovců, je silně zastoupená mezi notorickými alkoholiky. V Česku, kde není právní stát, neexistuje sociální bydlení a je zde téměř polovina občanů pod hranicí chudoby nebo těsně nad ní, bude těžce duševně nemocných lidí přibývat. Nejnovějšími léky se dají odstranit příznaky choroby, ale ne odstranit. Tyto léky jsou ale drahé, proto nejsou pro většinu pacientů dostupné. Léčba v Česku proto probíhá hlavně elektrošoky- dříve i inzulinovými šoky, což je nejlevnější, ale nejdrastičtější a nejméně účinný způsob léčby- viz film Přelet nad kukaččím hnízdem. V USA byly elektrošoky zakázány už před desítkami let, stejně jako v celé civilizované Evropě. Při léčbě elektrošoky často dochází i k úmrtí pacientů, zvláště, pokud jím je nad 40 let a mají problémy se srdcem či cévami. To je důvod, proč se pacienti léčbě vyhýbají. Důvodem tragédie je tedy nefunkční, nedemokratický a protiprávní stát.

jajimila ( 27. února 2015 07:23 )

Kdyby jí tak někdo spíš zaplatil pořádnou léčbu než aby takto chudák trpěla.

Zobrazit celou diskusi