Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Padesát odstínů šedi na mušce cenzorů: V Zimbabwe zatmaví erotické scény! Co z filmu zbyde?

Autor: ČTK - 
21. února 2015
08:55

Návštěvníci zimbabwských kin, kteří se těšili na promítání filmové adaptace erotického románu Padesát odstínů šedi, budou podle agentury AP zklamaní. Místní cenzoři se totiž rozhodli, že choulostivé scény budou muset promítači na plátně zatmavit.

"V tomto filmu jsou scény, které jsou zkrátka příliš nemravné na to, abychom je ukázali veřejnosti," uvedl Isaac Chiranganyika, mluvčí zimbabwské Komory cenzorů. Tu vede 95letý Heya Malaba známý svým nekompromisním odporem k erotickým scénám ve filmech.

Většina zimbabwských kin údajně souhlasila s promítáním cenzurované verze filmu, jeden z biografů v metropoli Harare prý ale odmítl s tím, že by ze snímku po vymazání erotických scén zbylo jen torzo. Prý ho proto nebude promítat vůbec.

Zimbabwští umělci často kritizují rozhodnutí cenzorského úřadu, který se údajně snaží z děl odstraňovat nejen erotické, ale i násilné a politicky kontroverzní pasáže.

Řadě Zimbabwanů ale podle AP zásahy cenzury do Padesáti odstínů šedi nevadí. Pirátské kopie snímku prý totiž brzy budou k dostání na každém tržišti. "Stačí, když počkám týden, a budu si moci Padesát odstínů šedi koupit u stánku za jeden dolar," prohlásil obyvatel hlavního města Stam Zengeni.

Snímek měl světovou premiéru minulý týden ve středu na berlínském filmovém festivalu a tento týden vstoupil do světových i českých kin. Film už stačila zakázat například Keňa či Malajsie, naopak ve Francii je přístupný dětem od 12 let. V Česku snímek mohou zhlédnout diváci od 15 let.

Film byl natočen podle bestselleru E.L. Jamesové. Pojednává o vztahu studentky literatury a bohatého podnikatele se zálibou v sadomasochistických praktikách.

ivoadler ( 21. února 2015 11:32 )

 Ony tam nějaké erotické scény jsou? Hora porodila myš. Vždyť je to samé olizování.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud