Řecko dál natahuje ruce: Chce biliony korun! Dopis se žádostí pošle ještě dnes

V Řecku vládne levicová vláda, která se rozhodla, že ukončí období drastických úspor. A slíbila řadu věcí, na které potřebuje prostředky. Kde je vzít? Řešení je jednoduché! Řečtí politici v čele s ministrem financí chtějí odpuštění části dluhů. A navíc i prodloužení finanční pomoci od EU. „Pošleme ten dopis ještě dnes,“ uvedl mluvčí řecké vlády!
Nová řecká vláda ve středu potvrdila, že dopis se žádostí o částku v řádech bilionů korun odešle šéfovi ministrů financí eurozóny Jeroenu Dijsselbloemovi. Řecký ministr financí Janis Varufakis přitom již v pondělí poprvé veřejně prohlásil, že je připraven souhlasit s prodloužením záchranného programu od EU, ale za jiných podmínek, než chtěla eurozóna.
Opět hrozí řecký bankrot
Záchranný program končí Řecku 28. února. Řecká vláda proto chce předložit věřitelům žádost o šestiměsíční prodloužení dohody o půjčce. Atény přitom v pondělí odmítly jako „absurdní“ a „nepřijatelný“ návrh, který počítal s žádostí Řecka o šestiměsíční prodloužení jeho mezinárodního záchranného programu v objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Jednání nové levicové vlády s jejími věřiteli z eurozóny tak skončilo krachem už podruhé za posledních pět dnů.
Atény podmínky záchranného programu odmítají proto, že prý poškozují řeckou ekonomiku a společnost. Varufakis není ochoten přistoupit na další snížení důchodů pro chudé seniory a na zvýšení DPH, což jsou další podmínky ze strany věřitelů. Mnoho investorů věří, že bez ohledu na rétoriku obě strany nakonec najdou do konce měsíce řešení. Pokud by se to nepodařilo, ocitly by se Atény bez peněz. Hrozba řeckého bankrotu je opět tady!
Sobotka: Dluh Řekům neodepisovat!
Řecko pak musí jen o několik týdnů později splatit část svého vysokého dluhu. „Je naprosto pochopitelné, že evropské země trvají na pokračování reforem,“ komentoval problémy s řeckým dluhem šéf české vlády Bohuslav Sobotka.
Zároveň by ale měla mít řecká vláda možnost zohlednit sociální priority, které má, včetně snižování vysoké nezaměstnanosti, dodal. „Nová řecká vláda musí dostat určitý prostor k tomu, aby zorganizovala sociální programy, které by těm nejvíce ohroženým řeckým skupinám obyvatel pomohly, ale nemůže se to dít tím, že bude odepsán řecký dluh. To si myslím, že je věc, která je do značné míry nepřijatelná,“ poznamenal premiér.
Mají dluhy, chtějí další půjčky a diktují si podmínky. Prostě komoušská pakáž.