Teror v Kodani: Zastřelili islamistu, který zabil dva lidi

Autor: ČTK, lm - 
15. února 2015
08:27

Tři lidé zahynuli a pět dalších utrpělo zranění při dvou střeleckých útocích a následném zásahu policie v dánské metropoli Kodani. Terčem prvního násilného činu se v sobotu stala umělecká kavárna, kde se konala debata o svobodě slova, již pořádal švédský kreslíř kritizovaný muslimy za karikatury proroka Mohameda.

Následně zaútočil v noci na neděli neznámý střelec před synagogou v centru Kodaně. Nad ránem pak policisté ve středu města zastřelili při pátrání po pachatelích muže, který na ně zahájil palbu, informoval na svých internetových stránkách dánský deník Berlingske Tidende.

Sobotní útok byl zaměřen proti diskusi o hranicích svobody projevu, kterou zorganizoval v Kodani švédský karikaturista Lars Vilks. O život přišel pětapadesátiletý civilista, tři policisté utrpěli zranění. Vilks, jenž vyvázl nezraněn, byl dlouhodobě terčem výhrůžek kvůli kontroverzním karikaturám proroka Mohameda s tělem psa z roku 2007.

V noci na neděli si jednu civilní oběť a dva zraněné policisty vyžádala střelba před synagogou v ulici Krystalgade v centru Kodaně. Útočník zasáhl mladého Žida do hlavy a dva policisty do ruky a do nohy. Civilista zranění hlavy později podlehl.

V neděli nad ránem policisté ve středu města zastřelili při pátrání po pachatelích muže, který na ně zahájil palbu, informoval na svých internetových stránkách dánský deník Berlingske Tidende. Policisté později oznámili, že zastřelený muž je pachatelem obou předchozích útoků.

"Předpokládáme, že oba incidenty mají stejného viníka. Máme rovněž za to, že muž, zabitý později policií, je osobou odpovědnou za obě předchozí vraždy," řekl novinářům kodaňský policejní šéf Torben Molgaard Jensen.

"Nemáme žádné důkazy, že by se do obou incidentů zapojili ještě nějací další střelci," doplnil jeho slova vyšetřovatel Jörgen Skov.

Muž byl zastřelen ve čtvrti Nörrebro na severozápadě města, když zahájil na členy bezpečnostních sil palbu. "Policie sledovala jistou adresu ve čtvrti Nörrebro. V jednom okamžiku tam přišel člověk, který mohl být pro policii zajímavý v souvislosti s vyšetřováním. Policisté ho oslovili, on na ně začal střílet a byl zabit. Žádní příslušníci policie nebyli zasaženi," uvedly v prohlášení bezpečnostní složky.

Sobotní útok na uměleckou kavárnu, kde karikaturista Vilks pořádal debatu o svobodě projevu, označily dánské úřady za terorismus. Násilí v Kodani odsoudily Spojené státy a zároveň nabídly pomoc při vyšetřování.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

gabreta ( 15. února 2015 14:42 )

Jak se k tomu asi vyjádří duchovní, svobodník Halík?

gabreta ( 15. února 2015 14:40 )

Čubka je s "B" a ne s "P"! Nebo se píše ČUPA??

tupka.jentakjen. ( 15. února 2015 14:36 )

feketo, klon ti nepasuje

tupka.jentakjen. ( 15. února 2015 14:35 )

samY??? i ty chlapče

vvogh.t ( 15. února 2015 14:28 )

nech bráchu na pokoji, z domova ho chudáka vyhnali protože fetoval a krad, tak mu táta rozkopal p.rdel a teď sme doma samy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud