V Americe našli film o „českém Titaniku“! Při lodním neštěstí v roce 1915 zemřelo 220 Čechů

Autor: ČTK - 
11. února 2015
05:00

Americký student objevil úplnou náhodou unikátní historický poklad.  Ve starých filmových záznamech z let první světové války našel obrázky tragického lodního neštěstí na Michiganském jezeře z roku 1915. Při tragédii tehdy přišlo o život 844 lidí, z toho více než čtvrtina byli Češi.

V létě toho roku společnost Western Electric připravila pro své chicagské zaměstnance piknik. Své pracovníky chtěla dopravit na druhý břeh jezera do Michigan City v Indianě s pomocí pěti přistavených parníků. Na jeden z nich, SS Eastland, se nalodilo 2 500 lidí.

Osud ale výletu nepřál. Hned v přístavišti na Chicago River se loď pod tíhou žádostivých výletníků převrátila na bok a nabrala vodu. Loď byla vratká, pumpy pro přečerpávání vody nefungovaly. Z 844 mrtvých bylo kolem 220 české národnosti.

Mezi zaměstnanci Western Electric byly totiž stovky Čechů, jejichž chicagská kolonie byla tehdy po Vídni ve světě nejpočetnější. Osudný den našli jen pár metrů od břehu smrt celé české rodiny, tragédie bývá označována jako „český Titanic“.

Vysokoškolák Jeff Nichols objevil unikátní záběry v nizozemském válečném zpravodajském týdeníku. První záběr (na nahrávce začíná v čase 01:10) v délce 55 vteřin ukazuje dobrovolníky a záchranáře, jak se na převržené lodi snaží zachránit, co to dá. Druhý záběr (na nahrávce začíná v čase 09:10) dlouhý půl minuty byl natočen týden po katastrofě a zachycuje pokus o vyzdvižení plavidla.

Historici měli podle listu Chicago Tribune delší dobu podezření, že filmové záběry chicagského neštěstí musejí existovat. Na fotografiích zachycujících místo tragédie jsou totiž vidět filmařské stativy. „Ztracené filmy se nakonec najdou v místech, kde byste je hledali nejméně. Takže Nizozemsko není žádné překvapení,“ komentoval nález Nichols.

Poslední přímý účastník chicagského neštěstí Marion Eichholz zemřel loni v listopadu ve věku 102 let.

Video V Americe našli film o „českém Titaniku“. - INT

bizon_pepa ( 11. února 2015 08:00 )

Ještě jsi zapomněl na stálou českou nasranost. Ta ti totiž zatemnila mozek hned ráno. Zemřelo 220 čechů z 844 mrtvých. To už je podle mě slušné procento.

jerry ( 11. února 2015 07:15 )

Já bych se té slávy nezříkal.

macek220364 ( 11. února 2015 06:11 )

Tak z 2 500 lidí zemřelo 200 Čechů a říká se tomu český Titanik; ta naše malost a patolízalství mě nadzvedává....český Brad Pitt, český Frank Sinatra, český nevím co...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud