Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Nová naděje pro nemocné leukémií: Transplantovali kostní dřeň od dárce shodného jen napůl

Pacienti s leukémií mají novou naději  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK ljš - 
31. března 2015
19:05

Je jí teprve dvacet sedm let a bojuje s leukémií. Lékaři pro ni ale neměli vhodného dárce. Krvetvorné buňky tak nakonec dostala od matky, od níž má polovinu genů, tedy poloviční shodu. Nový postup označili lékaři za průlom v transplantacích, který umožní najít svého dárce prakticky každému.

„Ústav hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) použil metodu, která umožňuje transplantaci i u pacientů, u nichž donedávna nepřicházela do úvahy,“ uvedl jeho ředitel, profesor Petr Cetkovský. Nový postup objevili lékaři v USA, nyní se rozšiřuje do Evropy. Spočívá v tom, že pacient dostává po transplantaci cytostatikum, které se dosud používalo jen před transplantací.

„Zcela klíčový je objev, že dávku musí pacient dostat přesně mezi třetím a pátým dnem po zákroku. Jen tak se totiž podaří zabránit imunitní reakci a organismus kostní dřeň neodmítne,“ řekl.

Připomněl, že dosud při vyšetřování transplantačních antigenů HLA mezi dárcem a příjemcem byla požadována shoda aspoň osmi z deseti znaků. Nyní mohou lékaři využít dárce jen napůl shodné, což jsou rodiče, děti a někteří ze sourozenců nemocného.

První česká pacientka podstoupila tuto léčbu loni v červnu. Lékaři s oznámením čekali, až si budou jisti, že léčení zabralo a žena je v dobrém zdravotním stavu. Pravidelně ji kontrolují, může pracovat na částečný úvazek z domova a žije podle nich běžným životem.

ÚHKT je největším českým centrem pro léčení nemocí krve. Od roku 1986, kdy zde byl proveden první tento zákrok v Československu, jich tu lékaři provedli 1111. Z toho je ročně 60 až 70 transplantací od nepříbuzného dárce. ÚHKT chce nahradit dosavadní nepříbuzenské transplantace právě těmito tzv. haploidentickými. Odpadne někdy i mnohaměsíční hledání dárce, protože rodina je k dispozici okamžitě. Postup je také levnější a podle dosavadních amerických výsledků pro pacienty velmi bezpečný.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud