Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Policie zabavila po staletí ztracený obraz da Vinciho: Byl ve švýcarské bance

Po staletí ztracený obraz da Vinciho
Po staletí ztracený obraz da Vinciho  (Autor: ČTK)
10. února 2015
15:44

Po staletí byl považovaný za ztracený. Nyní byl portrét Isabelly d'Este, markýzy z Mantovy, jedné z nejvýznamnějších postav italské renesance, na žádost italských kriminalistů zabaven ve Švýcarsku. Má hodnotu přes 2,6 miliardy.

Do Švýcarska byl obraz údajně propašován z Itálie a policie jej po dlouhém a složitém pátrání nalezla v trezoru jedné banky v Luganu. Policie dostala v srpnu 2013 avízo, že jeden italský právník byl pověřen prodejem obrazu, který byl podle agentury AP v té době už ve Švýcarsku. Pak kriminalisté ztratili stopu, až se obraz náhodou loni v létě objevil při jiném vyšetřování.

Mezitím bylo prý dílo nabízeno za 120 milionů eur (asi 3,3 miliardy Kč). Policie se snaží zjistit, kdo je jeho skutečným vlastníkem. Obraz je přisuzován Leonardu da Vincimu na základě analýzy, která jej datovala do prvních desetiletí 16. století. Další testy budou následovat.

Isabella d'Este (1474-1539) byla mecenáškou mnoha umělců, například Tiziana, Raffaela, Giovanniho Belliniho i Leonarda da Vinciho. Toho prý mnohokrát žádala, aby ji namaloval. Dosud se však mělo za to, že existuje jen Leonardova kresba jeho mecenášky. Isabella d'Este byla ve své době nejen patronkou umělců, ale i módní ikonou. Její inovativní styl oblékání kopírovaly ženy na italském i francouzském dvoře.

Itálie vlastní jednu z nejcennějších uměleckých sbírek na světě a je častým cílem překupníků kradeného umění. Policie nedávno při bezprecedentní operaci zajistila u obchodníků s archeologickými nálezy více než 5000 převážně antických děl.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi