Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Ukrajinská armáda zahájila ofenzivu u Mariupolu: Proruští povstali tvrdí, že území mají pod kontrolou oni!

Autor: ČTK - 
10. února 2015
13:35

Ukrajinská armáda dnes oznámila, že zahájila ofenzivu proti proruským separatistům u východoukrajinského přístavu Mariupolu. Povstalci naopak prohlásili, že se jim podařilo zcela obklíčit vládní jednotky v oblasti strategického města Debalceve. Podle prezidenta Petra Porošenka navíc rebelové raketovým útokem zasáhli velitelství ukrajinské armády pro operace na východě země, které se nachází ve městě Kramatorsku. Obě strany konfliktu se zřetelně snaží získat maximální část území, aby si zajistily co nejsilnější pozici před plánovaným středečním summitem o ukrajinské krizi v běloruské metropoli Minsku. 

Ukrajinský prezident obvinil separatisty z útoku na armádní velitelství a přilehlou obytnou čtvrť, při němž podle něj v Kramatorsku utrpělo zranění mnoho vojáků i civilistů. Místní prokyjevské úřady uvedly, že zahynulo nejméně šest lidí a 15 jich bylo zraněno. 

Povstalci bojující s Kyjevem nicméně popřeli, že by nějaké střely na Kramatorsk vypálili, informovala agentura Reuters. "Neprovedli jsme žádné útoky žádným druhem zbraně namířené proti Kramatorsku," citovala agentura RIA Novosti představitele v ústředí rebelů v Doněcku. 

Azovský prapor, který se účastní střetů v oblasti Mariupolu, dnes na sociálních sítích sdělil, že se mu podařilo dobýt několik vesnic severovýchodně od zmíněného důležitého přístavního města a zatlačit rebely blíž k ruské hranici. 

Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany uvedla, že její šéf Oleksandr Turčynov "je poblíž Mariupolu, kde jednotky Národní gardy prolomily nepřátelskou obranu a přešly do ofenzivy". 

Mluvčí ministerstva obrany proruské samozvané Doněcké lidové republiky Eduard Basurin to ale odmítl s tím, že boje v regionu pokračují a povstalci neustoupili. 

Basurin již v pondělí večer také prohlásil, že separatisté zcela obklíčili vládní oddíly bránící se v centru důležité železniční a silniční křižovatky Debalceve a jejím bezprostředním okolí. Povstalci tvrdí, že město, o něž sváděli s vládními jednotkami bitvu posledních několik týdnů, odřízli od klíčové dopravní komunikace. Podle Kyjeva se o příjezdovou silnici stále bojuje. 

kratoz1 ( 10. února 2015 17:14 )

Boha jeho, co je to za sráče. Chceš konflikt s Ruskem, chceš? Domyslíš vůbec důsledky, které nastanou a myslím že budeš první co se posere strachy.Právě kvůli takovým zmetkům hrozí rozšíření konfliktu. Tvoji skvělí američani chrání své zájmy po celém světě tvrdě a nekompromisně zbraněmi. Zatím se jim dařilo vždyt se nesetkali s pořádným odporem. Pokud si myslíš že rusové stáhnou ocas, tak se mýlíš.Tyto silácké slova nepomůžou situaci uklidnit, tak jako dodávka zbraní Ukrajině. Modli se, at to Rusové ustojí. Protože jestli ne - jsme jako lidstvo v ***i.

andorix ( 10. února 2015 17:00 )

přání je otcem myšlenky,ale v tomto případě je to pouze přání představitelů vlády a p.Porošenka

andorix ( 10. února 2015 16:57 )

no ale kroť se nikdo není zvědavý na tvou sexuální orientaci

smrk ( 10. února 2015 14:56 )

Víte co je na těchto zprávách nejzajímavější - vždy když začala UK armáda útočit a dobývat území, vždy do dvou dnů dostala na *** a mazala pryč.

smrk ( 10. února 2015 14:54 )

Myslím si blbe, že tvoje přání se nesplní.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa