Řecko zlobí s dluhy: Německo mluví o vydírání, Merkelová to řešila na večeři

Autor: simao, ČTK - 
31. 1. 2015
05:10

Řecko odmítlo plnit podmínky pomoci. A mezi ním a jeho evropskými věřiteli vypukl otevřený konflikt! Německo naopak zcela odmítlo návrhy těžce zadlužené země na odpuštění části dluhů a varovalo, že se nenechá Aténami vydírat.

Nová řecká levicová vláda trvá podle agentury AP na plnění předvolebních slibů, které kromě smazání dluhů také zahrnovaly zrušení bolestných škrtů požadovaných výměnou za mezinárodní úvěrovou pomoc. A oheň je rázem na střeše.

Svůj postoj k požadavkům nové řecké vlády ladila kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Hollandem na neformální schůzce ve Štrasburku. Oba politiky pozval předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

A tak se vyrazilo do restaurace Zuem Ysehuet (U železného klobouku), jen několik set metrů od budov Evropského parlamentu. Majitelé restaurace prozradili místnímu listu Les Dernières Nouvelles d'Alsace, že připravili malé, ale klasické menu umožňující výběr ze tří předkrmů, tří hlavních jídel a tří dezertů. Jedna večeře, bez nápojů, stojí 38 eur (přes 1000 korun) na osobu. Mluvilo se patrně nejen o Řecku, ale třeba i o situaci na Ukrajině a teroristických hrozbách, či německo-francouzských vztazích.

Zlobivé Řecko

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble přitom varoval Atény, aby nehnaly věci v rámci své vyjednávací taktiky na ostří nože. Upozornil, že dohodnutá pravidla se musejí dodržovat a že důvěra a spolehlivost jsou základním předpokladem pro to, aby Řecko těžilo z dalších solidárních kroků, upozornila agentura DPA. "Nelze se s námi o to přít a hlavně není snadné nás vydírat," upozornil Schäuble.

"Diskuse o ořezání dluhů nebo o dluhové konferenci je odtržená od reality," doplnil svého šéfa mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger. "Jsou tady jasná pravidla a my máme zákonné úmluvy o podmínkách poskytování evropské úvěrové pomoci. Když Řecko tyto podmínky nepřijme, pak si musí hledat zdroje na kapitálovém trhu," varoval mluvčí německých vládních konzervativců pro otázky rozpočtu Norbert Barthle v rozhovoru pro sobotní vydání listu Handelsblatt.

Rozpočtová kancelář řeckého parlamentu, která vydává čtvrtletní doporučení zákonodárcům, přitom varovala, že zemi hrozí, že nebude moci plnit své dluhové závazky, pokud se brzy nedohodne s věřiteli. Příští splátka dluhů se musí uskutečnit v březnu. 

Doporučujeme
gabreta ( 31. ledna 2015 13:17 )

Soudružce Merkelový z NDR se asi něco nepovedlo, když Řecko neposlouchá svou fürerku! EU by se z odchodu celý posr.alo a šlo by do většího kopru, než je. A navíc, kdyby Putin s Čínou Řekům pomohli se zbavit závislosti na EU, tak to by asi postavilo Brusel do problématický situace!

sars ( 31. ledna 2015 09:09 )

 Na druhou válku mam názor který se v teto společnosti nenosí, takže ho nikde neprezentuju. Ale oficialne to ber tak že být nemusela, protože Němec i Rus si evropu pěkně rozdělili ještě před válkou. Ten nenazrany nebyl Stalin ale Hitler. Bylo to dáno hlavně tím že A .H. . se cítil neporazitelny, v te době se mu vydávali státy téměř bez boje, včetně nás.

dzery ( 31. ledna 2015 09:04 )

tgbb. ( 31. ledna 2015 09:02 )

Čemu se divíš? 2.svět.válka - na jedné straně NSDAP s Hitlerem v čele čili německá sociální demokracie, na druhé straně komunista Stalin - původně šéf soc. demokracie v Gruzii, později šéf komoušů, která se od socdem odštěpili.

sars ( 31. ledna 2015 08:46 )

 Koukám že jsem zaspal dobu, Fasisti na západě, dejme tomu uveritelne, fasisti na vychode? ?? divne, takže vlastně válci fasiste proti fasistum? ???? to je trochu schizofrenní, nebo ne?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa