Nový parazit v Česku: V močovém měchýři ženy byl 10centimetrový červ

Urolog Jan Pulcer se pochlubil s fotografií obrovského parazita.
Autor: ČTK - 
14. ledna 2015
11:42

Při vyšetření močového měchýře pacientky čekal lékaře krnovské nemocnice šok. Našli tam deseticentimetrového parazita. S největší pravděpodobností se jedná o ledvinovce psího, jehož výskyt dosud nebyl zaznamenán v Česku ani ve střední Evropě. Jak se žena nakazila, není jasné, na vině mohlo být nejspíš špatně tepelně zpracované maso.

Šestasedmdesátiletou pacientku přivezla v listopadu do nemocnice sanitka poté, co se v její moči objevila krev. „Většinou, když je krev v moči, tak člověk uvažuje, že jde o nějaký kamínek, zánět, eventuálně i nádor. Takový nález ale nikdo nečekal,“ řekl urolog Jan Pulcer. Při proplachu močového měchýře se venku objevil útvar vypadající jako sraženina, avšak nezvykle pravidelného podlouhlého tvaru. Při bližším zkoumání lékař zjistil, že se jedná o živý organismus červovitého tvaru krvavě červené barvy o délce deseti centimetrů.

Lékaři následně udělali pacientce další speciální vyšetření. Močový měchýř prohlédli miniaturní kamerou. A uvnitř objevili dalšího parazita přisátého ke sliznici. Toho následně odstranili chirurgicky. Nálezy putovaly na oddělení parazitologie Slezské nemocnice v Opavě a do Národní referenční laboratoře pro tkáňové helmintózy v Praze. Odborníci určili, že jde s největší pravděpodobností o ledvinovce psího. Potvrdit to ale ještě musí další testy.

„U prvního vzorku se nepodařilo určit pohlaví. U druhého, šesticentimetrového, šlo o nezralou samičku,“ řekl Pulcer. Vedoucí lékař Ivo Odstrčil řekl, že parazitologické vyšetření moči bylo negativní, žádná vajíčka se v ní nenašla. Asi po dvou měsících byl podle lékařů močový měchýř pacientky zcela zahojený.

Odstrčil řekl, že ledvinovec psí napadá většinou pravou ledvinu. Tak tomu zřejmě bylo i v případě krnovské pacientky. Z ledviny červ močovou trubicí putoval do měchýře. Žena možná pociťovala potíže, ale dokud neuviděla ve své moči krev, nepřipouštěla si je. Trpěla navíc dalšími vážnými zdravotními problémy, na něž před několika dny zemřela, ale které s parazity nesouvisely.

Jak dlouho mohli parazité v ženě žít, není jasné. „Životnost toho červa je pět let,“ řekl Pulcer. Informace o parazitovi hledali lékaři v literatuře i na internetu. I tam je jich ale poskrovnu. S ledvinovcem se nejčastěji setkávají veterináři, protože konečným hostitelem bývají psi. „Ve střední Evropě je to ale rarita. Co se týče dostupné literatury, ve světě je několik desítek popsaných výskytů, většinou u zvířat v oblasti Kanady, Afriky, Asie, potažmo jižní Evropy,“ řekl urolog.

Nikoho dalšího podle něj žena nakazit nemohla. „Cyklus ledvinovce je velmi složitý. Musí tam být několik mezihostitelů a člověk nebo zvíře je konečný hostitel. Není možné, aby byla zdrojem nákazy pro jiné lidi,“ vysvětlil lékař.

Z čeho se žena nakazila, se už nejspíš nikdy nezjistí. „Měla ráda ryby, jak sladkovodní, tak mořské, a s největší pravděpodobností došlo k nákaze při požití špatně tepelně upraveného rybího masa. Předpokládáme, že se nakazila mořskou rybou,“ řekl Pulcer. Milovníci suši ale mohou být klidní: z tohoto pokrmu se žena určitě nenakazila, lékařům řekla, že suši nikdy nejedla.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

haluzakfest ( 5. prosince 2019 07:41 )

Bůh s vámi jestli dáte na ty naprosté smyšlenky a doměnky které považujete za pravdu.. Já taky považoval.. až zjistíte že jste celý život zamořená a prakticky každý zdravotní i psychický problém mají na svědomí něco tak hnusného, jsem stále otřesen z toho co jsem prožil nedávno..

haluzakfest ( 5. prosince 2019 07:35 )

Kdyby jste tušili co se ve vás může tiše a plíživě šířit, a pomalu obsazovat vaše tělo, to by jste a víte co tady máte odkaz, jsem zvědav na vaše reakce. Předem říkám Přísahám na Bibli a i u Božího soudu že tohle jsem vytáhl z ksichtu, a to co mě to způsobovalo, bylo tak šílené že jsem stále v šoku.. totálně mi to ničilo život, a neměl jsem o tom tušení 30 let 7 let jsem intenzivně sledoval své zdraví.. jenže mě byly taky ty lži všelijakých studovaných idiotů milejší než jen pomyslet na to co se ve mě skutečně dělo. Ten vliv na psychiku mě jasně říká, příčina psych. potíží jsou parazité a nikdo mě nepřesvědčí o opaku! Donedávna jsem byl v celoživotním boji o své zdraví který jsem prohrával a mohl jsem se snažit jak chtěl. Až jak jsem nechtěně dostal do sebe chlordioxid, plícemi, žaludkem, i kůží, jsem je všechny v sobě rozbouřil, to bych nikomu nepřál co jsem zažíval, doslova utíkali v mém mízním systému, po celém těle, a kdyby tohle viděl doktor, skončím na psychiatrii jako typický bludná parazitoza s vybíráním.. oni tomu nevěří já jim snad rozbiju držku až je s tím budu konfrontovat, měl jsem nepříjemné celoživotní psych. obtíže čím dál horší, a po pár dnech pití CDS2 nastal takový extém. A já jsem zdravý, naprosto volný! Mám sílu! energii, jsem klidný, úzkost zcela zmizela, dokonce ji očekávám a nic, autobus nic, úplně v pohodě, žádný problém, a tady je ten odkaz. Nebojte nějaká sledovanost je mi víte kde, dělám to kvůli vám né sobě, zajímá mě totiž jestli vás to přesvěčí, nebo blbé kecy doktora nejspíš z hladu.. http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=5TAc­Cj_Jwus

kristina-marie ( 16. ledna 2015 08:44 )

Psalo se o té paní, že jí ráda ryby, ale nic se nepsalo o jejím vztahu ke psům. Možná také má doma nějakého psa.

kristina-marie ( 16. ledna 2015 08:38 )

Když se parazit jmenuje ledvinovec psí, tedy by se měl vyskytovat zřejmě u psů, což se popírá, že by u nás psi vůbec nositelem tohoto parazita byli. Že to prý paní mohla chytit z ryb, které ráda konzumuje. Takže jsem zkusila o tom popřemýšlet, jak by se to mohlo stát. Většina ryb se u nás jí po nějaké úpravě - konzervované ryby, uzené ryby nebo ryby koupené jako zmrazené by to snad neměly způsobit, to by asi parazit nevydržel. Jedině by to mohlo být z čerstvých ryb ulovených nebo uchovaných v prodejně pouze v chlazeném stavu a potom nedostatečně tepelně upravovaných a nebo např. také z rybích salátů a uzlů, kde jsou sice ryby v octě, ale jsou to ryby syrové, toto také ráda jím, ale už nebudu. Se suši nemám zkušenosti, ale to ta postižená paní prý také nejedla.

tomik007 ( 14. ledna 2015 22:28 )

Tohle ukapava Andrejovi Slavickemu....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud