Příběhy čtenářů s Českou poštou: Balík „křehký“ má vydržet pád z 1 metru!

Video, na kterém doručovatel balíků České pošty zuřivě vyhazuje zásilky z dodávky na chodník, zaujalo čtenáře Blesk.cz, kteří se okamžitě začali ozývat se svými zkušenostmi s tímto podnikem, který své zákazníky umí stále překvapovat…
Posíláte, nebo očekáváte křehké zboží, a tak jako „křehký“ balík zaplatíte, ale zboží přijde rozbité. A vysvětlení zaměstnankyně Pošty naší čtenářce? „A měla jste to zabalené, aby to vydrželo pád z jednoho metru?“ otázala se jí. Proč by měl křehký balík vydržet pád z jednoho metru a proč by ho měl vydržet normální balík! Copak je normální se zásilkami švihat z výšky?
Bohužel to není jediný případ. Další i s fotografií poslala čtenářka Lenka. „Mrzelo mě, že jsem měla rozlámané cukroví za 1067 Kč. Nebyla to jediná zásilka, kterou Depo na Praze 8 poškodilo, druhý balík, který byl opět poškozen, jsem již nepřevzala. Na obou bylo napsáno, že jde o křehké zboží, a oba dva balíky byly poškozené, evidentně se s nimi házelo a šlapalo na ně,“ popsala svou zkušenost Lenka a přidala smutnou perličku z reklamačního řízení. „Pracovnice pošty na Praze 8 při reklamaci ještě tvrdila, že jsem si balík možná poškodila sama. Poučení propříště, poškozený balík absolutně nepřebírat,“ uzavírá.
Velkým tématem našich čtenářů je doručování balíků. Sice občas funguje, že přijde SMS s časem plánovaného doručení, či zavolá přímo doručovatel, často se však poté už nedostaví. Čtenářka Iva se dokonce setkala s „levitujícím poštovním panáčkem“.
„V pondělí 5. 1. nám měla pošta doručit balík ,do ruky′. Byla jsem celé dopoledne doma v Mnichovicích (Praha východ). Kolem poledne mi telefonovala dcera, které byl balík adresován, a ptala se, kde jsem. Odpověděla jsem, že doma a čekám na balík. Jí právě volal doručovatel, že u našeho domu před pár minutami zvonil a nikdo neotvíral. Takže balík je k vyzvednutí na poště. Šla jsem se okamžitě podívat před dům do schránky. Bylo dost nasněženo, u schránky žádná lidská stopa, přesto uvnitř bylo upozornění o uložení balíku na poště. Nechápu. Buď se poštmistr musel vznášet ve vzduchu, nebo tam upozornění hodil jindy než před pár okamžiky. Těžký balík jsem na poště vyzvedla a dostala kontakt, kde si mohu stěžovat. Jenže... Dovoláte se někam, kde hraje stále dokola melodie Tří oříšků. Telefon zvoní dvě minuty a pak už vyzvánění někoho otráví natolik, že telefon jednoduše típne. Takže stěžovat si okamžitě po telefonu není vůbec možné. A dopisovat si s poštou mailem? Kdo na to má čas a nervy?“
Další čtenář píše, že boj s Českou poštou už vzdal a přešel ke konkurenčním dopravcům. „Ač nemám v ruce žádný důkaz, tak můžu říci (bydlím na Praze 8 v Dolních Chabrech), že ČP mi balík nikdy nedovezla, pokaždé jsem si musel dojít na poštu, a to i když jsem byl doma! Vždy mi jen do schránky přišel papír, že jsem nebyl zastižen (s časem, kdy jsem doma rozhodně byl a zvonek rozhodně fungoval). Toto se mi stalo xkrát, tak jsem usoudil, že balíky vyhazují rovnou na poště a zákazníky rozhodně neobjíždějí, a od té doby jsem si u nich nic neobjednal. Nyní objednávám dopravu u jiných partnerů internetových obchodů a VŽDY mi balík přišel do ruky.”
Kdy si Česká pošta uvědomí, že by tu měla být pro své klienty a nikoli klienti pro ni? Kdy uzpůsobí pracovní dobu, aby si mohli přijít vyřídit své záležitosti lidé, kteří pracují ve stejnou dobu, která kopíruje otevírací hodiny pošty? Kdy zavedou možnost platit na pobočkách platebními kartami, ne pouze kartami Poštovní spořitelny?
Ano, jistě. Dřív bylo slunce žlutější, tráva zelenější, voda mokřejší. A, sorry, koho to zajímá, toť za prvé, a můžeš to nějak dokázat (orální pramen není vědecký důkaz)? Nemůžeš, a opravdu subjektivismy nikoho nezajímají.
Za Husáka u nás nebyly zásilkové katalogy. V devadesátých letech pomalu začaly, ale nikdy nedosáhly zájmu a obliby, jakých se těšily na západě, kde se rozvíjely už od raných 50. let. Takže boom balíkových zásilek přišel s online objednávkami, přirozeně. A naprosto stejně přirozené je, že na to pošta nebyla připravena. Ono se to vyřešilo, přibyla PPL (ta, myslím, byla úplně první, a jestli ne, tak mezi prvními), DPD, Zásilkovna, DHL etc. etc. etc., a ta "špatná" pošta se tomu taky, docela dobře, přizpůsobila. Správně zabalený křehký a neklopit balík pošta nepoškozený dodá, nebo zaplatí škodu poškozením. Na 98% nejsou balíky správně zabaleny, vím to z vlastní zkušenosti, objednávám online věci každý měsíc, a proto se tomu přizpůsobuji, aby - přes nesprávné balení - bylo risiko vzniku škody eliminováno na minimum.