Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Zataženo, déšť 11°C

Příběh zastřeleného šéfredaktora satirických novin: Komunista, kterému chtěli uříznout hlavu!

Autor: shp - 
7. ledna 2015
18:30

Nebál se zesměšňovat proroka Mohameda, nebál se kontroverzních témat, nebál se výhrůžek. Za svou odvážnou práci a kresby však zaplatil tím nejcennějším – vlastním životem! Takový byl Stéphane Charbonnier (†47) alias Charb. Šéfredaktor satirických novin Charlie Hebdo je jednou z dvanácti obětí útoku na jejich redakci.

Charbonnier vystřídal za svůj život práci v několika novinách. Nejznámější však byla jeho tvorba právě pro Charlie Hebdo, satirické noviny, u nichž začal pracovat v roce 2009 a postupně se vypracoval až na post šéfedaktora.

Proslulé byly jeho malby antikapitalistické kočky a psa. Charb, jak mu přezdívali přátelé, byl zarytým komunistou a dlouhodobým příznivcem Francouzské komunistické strany.

V roce 2011 byla redakce Charlie Hebdo vypálena při útoku kvůli zveřejnění karikatury proroka Mohameda. Charb ale veřejně vystoupil s tím, že se rozhodně nehodlá nechat zastrašit nebo s karikaturami přestat.

Od té doby byl pod policejní ochranou. Pravidelně mu totiž chodily výhrůžky od samotné Al-Káidy. On sám se přesto nebál. Bojoval za svobodu slova.

Charb byl pod policejní ochranou, ale často chodil ven bez policejního doprovodu, což bylo znamení, že se nestále nestrachoval,“ řekl deníku Le Monde právník Charlie Hebdo.

Mohamed pro mě není svatý. Neviním muslimy z toho, že se nesmějí nad našimi kresbami. Já ale žiju pod francouzským zákonem, ne pod koránem,“ prohlásil Charbonnier tehdy. „Raději zemřu, než abych žil jako krysa,“ byla jeho nejznámější věta.

V roce 2012 byl v La Rochelle zatčen muž, který vykřikoval, že by měli Charbovi uříznout hlavu.  Touha teroristů z Al-Kaidy ho odstranit neustále rostla. Nakonec se jim to povedlo. Podle svědků se totiž maskovaní útočníci k této teroristické organizaci přihlásili.

kung-fu-jane ( 11. ledna 2015 18:05 )

Těch zavražděných je mi líto, ale co z toho udělali v Paříži za divadlo, to není normální. Radikální muslimové zabíjejí všude a nikdy kolem toho nedělal takový rozruch. A hlavně se teď země EU budou předhánět, kdo přijme více islámských bomb (pardón, chtěla jsem říci uprchlíků) aby dokázali, že "jsou lepší než oni"....tak nevím, jestli zrovna tohle ti teroristé neměli v plánu....

kung-fu-jane ( 11. ledna 2015 17:45 )

Jsi pravicové lejno které než ho někdo spláchne do záchodu, tak to zde musí alespoň zasmrdět....

tgbb. ( 9. ledna 2015 15:48 )

Když šmejdi nevědí kudykam, tak se připlazí s nějakou konspirační teorií. Že si USA samo srazilo věžáky, že na Měsíci nikdy nebyli, že Hitler ještě žije...

pgga ( 9. ledna 2015 02:52 )

Cesky burane..TAHNI

pgga ( 9. ledna 2015 02:51 )

TAHNI....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud