Nový rok 2015 je tu: Oslavy trvaly déle než 24 hodin!

Autor: shp, ČTK - 
31. 12. 2014
12:13

Oslavy, ohňostroje a radost z příchodu nového roku. Tak to vypadá již na některých místech kolem zeměkoule. Jako první oslavili Nový rok v Tichomoří v části Samoy a na Kiribati a Vánočním ostrově. Ve dvě hodiny propukly obrovským ohňostrojem u Opery v Sydney oslavy v Austrálii.

V zemi klokanů začali již pompézním předsilvestrovským ohňostrojem. Ten byl takovým menším testem toho, co přišlo o půlnoci. Tedy o půlnoci místního času, která připadá na naše dvě hodiny odpolední.

Na 280.000 obyvatel tichomořských států Samoa a Kiribati dnes o půlnoci místního času (11:00 SEČ) opět jako první na světě uvítalo nový rok 2015. Silvestrovské a novoroční oslavy budou ve světě jako každý rok dále probíhat postupně podle časových pásem.

Z velkých měst vítalo bouřlivě příchod nového roku především Sydney na východě Austrálie, kde odbila půlnoc ve 14:00 SEČ. Až 1,5 milionu lidí se shromáždilo podél nábřeží v přístavu Sydney, aby odtud sledovali tradiční velkolepý 12minutový ohňostroj osvětlující i slavnou budovu opery a most Harbour Bridge.

Ohňostroj "tropického stylu" podle agentury AP vytvářel pyrotechnické efekty znázorňující zlaté a stříbrné palmy. Sydney je jedním z prvních velkoměst světa, které každoročně vítá Nový rok.

Úřady ani obyvatele Austrálie neodradil od oslav nedávný útok ozbrojeného muže íránského původu, který v kavárně v centru Sydney zajal 18 lidí a nakonec dva z nich zabil. Policejní sbor ve městě byl pro silvestrovskou noc ale posílen o 3000 mužů.

Před Austrálií se velké oslavy tradičně konaly především na Novém Zélandu. V hlavním městě Wellingtonu byly oslavy s živou hudbou a videoklipy pro rodiny a známé v místním parku. Oslava vyvrcholila ohňostrojem, který také v největším novozélandském městě Auckland ukončil odbíjení půlnoci na hodinách věže Sky Tower, která se tyčí do výšky 328 metrů a je nejvyšší stavbou na jižní polokouli.

Naopak v Indonésii jsou oslavy příchodu Nového roku zdrženlivé kvůli havárii letounu společnosti AirAsia a katastrofálním sesuvům půdy na Jávě. Některá indonéská města se rozhodla oslavy zrušit nebo omezit. Například starosta druhého největšího indonéského města Surabaja jakoukoli novoroční zábavu zakázal, protože právě odtud pochází většina ze 162 obětí nedělního leteckého neštěstí.

Stovky obyvatel města zapalovaly svíčky a držely minutu ticha za oběti. Peking slaví příchod roku 2015 v olympijském parku a oslavy se nesou ve znamení kandidatury čínské metropole na pořádání zimní olympiády v roce 2022. V Japonsku o půlnoci 108krát, s odkazem na posvátné číslo buddhismu, odbily chrámové zvony.

V celé zemi rozzářily oblohu ohňostroje. Velkolepou světelnou podívanou si na oslavu nového roku 2015 přichystali na pláži Copacabana v brazilském Riu de Janeiru. Pozadu nesmělo zůstat ani americké Las Vegas. V New Yorku kromě krásného ohňostroje u sochy Svobody, lidé přelom roku odpočítávali na Times Square.

V Evropě se vyznamenal zejména německý Mnichov. Krásný ohňostroj byl i ve Švýcarsku. Trochu jinak se bavili lidé ve španělské Barceloně, kde místo tradičního ohňostroje byla velkolepá show světel, ohně a vody.

Miliony lidí zamířily do chrámů, aby se modlily za zdraví a štěstí. Největší silvestrovské večírky budou kromě Sydney tradičně v metropolích, jako jsou Berlín, Londýn, Paříž nebo New York.

Nejdéle musí s novoročním přípitkem počkat lidé na souostroví Americká Samoa, kde bude půlnoc až ve čtvrtek ve 12:00 SEČ. Půlnoční oslavy po celé planetě tak díky místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvají déle než 24 hodin.

Největší silvestrovské večírky budou kromě Sydney tradičně v metropolích, jako jsou Berlín, Londýn, Paříž nebo New York. Nejdéle musí s novoročním přípitkem počkat lidé na souostroví Americká Samoa, kde bude půlnoc až ve čtvrtek ve 12:00 SEČ. Půlnoční oslavy po celé planetě tak díky místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvají déle než 24 hodin.

Doporučujeme
multybazar.eu. ( 1. ledna 2015 00:32 )

Jako pecka, zkuste se podívat na http://www.multybazar.eu a řekněte co si o tom myslíte. Vaše komentáře a názory by mohli být i docela zajímavé..

gopl69 ( 31. prosince 2014 21:10 )

 Dubai ma nejlepsi :3

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa