V Brně vedle kaprů prodávali i psí maso: Proč by ne, ptali se

20. 12. 2014
18:20

Aktivisté dnes v centra Brna upozorňovali kolemjdoucí, že s cestou kaprů na štědrovečerní tabuli souvisí i jejich utrpení, která začíná už transportem ze sádek. Místo kaprů fingovali prodej psího masa. Někteří kolemjdoucí tomu uvěřili, jiní chtěli volat policii, další s organizátory diskutovali.

"Touto formou happeningu chceme upozornit na zřejmou nelogičnost skutečnosti, že si vybíráme, která zvířata budeme milovat a ke kterým budeme krutí," uvedl Lukáš Novosad z Kolektivu pro zvířata.

Na místě byl řezník, který měl na stole naporcované kusy masa, které vypadaly autenticky, ve skutečnosti to ale byla obarvená pšeničná bílkovina. Stánek prodejců byl obdobný jako ty, které mají prodejci kaprů.

"Těch co se nechají napálit je dost, v hovoru s námi pak ale velice rychle pochopí o co nám jde. První reakce je ale většinou pohoršení, je nechápavá," uvedl Novosad.

Podle aktivistů má akce provokativním způsobem přimět lidi k zamyšlení nad rozdílným vnímáním různých druhů zvířat. Po fyziologické stránce prý není mezi savci a rybami velký rozdíl, mají vyvinutou nervovou soustavu a vnímají bolest i strach. Kapři jsou podle aktivistů před vánočními svátky vystaveni velmi krutému zacházení, které začíná již transportem ze sádek. Ryby jsou vyhladovělé, vysílené a často poraněné či přidušené.

Řezník aktivistů lidem maso nabízel, měl na stole i živého psa. Podle jedné ze seniorek, která akci přihlížela, není možné srovnávat psa s kaprem. "Pes, to je přítel člověka, to je na několik let. Ke kapru nemáte ten vztah," uvedla žena.

Kapr je tradiční české vánoční jídlo. Na štědrovečerní tabuli se začal objevovat na přelomu 19. a 20. století. Ještě starším vánočním jídlem je houbový kuba a sušené ovoce.

adrirana ( 22. prosince 2014 14:00 )

Z komentářů se mě chce fakt brečet

adrirana ( 22. prosince 2014 13:59 )

Víte tak by jste to mohl brát i s tím že kdysi byly otroci, také prostě někteří byli vážení pánové a jiní otroci, dnes je to minulost a předpokládám že ani vám by se to nelíbilo kdyby to stále platilo, proč kapr? Zkuste místo koně krávu proč kočka či pes proč ne prasátko? Máte blbé přirovnávání

adrirana ( 22. prosince 2014 13:57 )

nebojte ty lidi zvířata rozhodně nejí

adrirana ( 22. prosince 2014 13:56 )

Vy jste očividně moc rozumu nepobral, nebojte se ti aktivisté jsou vegani a rozhodně zvířata nejí.Že nám do toho nic není? Tak to na někoho zapomínáš...

9rot6 ( 21. prosince 2014 05:48 )

Já osobně bych je nakopal do zadku,co jsme to za společnost,že trpíme takové snad i recesisty,slepice musí mít větší klece,králíci mají málo hustý kožich,,to by jsme za chvíli nemohli jíst nic,dělají z nás blbce a potom sami jedí třeba i kapra, a ještě k tomu obalovaného ve vejcích od těch slepic z klecových chovů,nebo si dají řízek z prasete,které lítalo po dvoře půl hodiny než jej řezník zařízl,zásadně s tím nesouhlasím,ať jdou protestovat třeba do Brazílie proti kácení deštných pralesů,a tam jim taky nakopou zadek proto že jim do toho nic není!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa