Co se psalo 6. listopadu 1989? Krasobruslař Barna měl proti skokům boty!

Autor: vr, lmk - 
6. listopadu 2014
06:11

Čím žily československé noviny 6. listopadu 1989? Blížícími se oslavami 72. výročí Velké říjnové revoluce anebo skandální informací o tom, že jeden z nejlepších českých krasobruslařů Petr Barna (48) nemohl trénovat skoky, protože měl staré rozpadající se brusle…

Staré brusle a smůla

To je paradox! Petr Barna byl první člověk, který na olympiádě předvedl čtverný skok a roku 1992 dostal bronz. V dobách totalitního Československa to měl ale těžké. Když se novináři zeptali jeho trenéra, proč v roce 1989 chyběl Barnovi v repertoáru trojitý axel, zjistili totiž následující: „Petr stále bruslil v botech starých dva a půl roku. V dubnu jsme objednali nové, ale dostali jsme je až v září. Ve starých botech se axel nacvičovat nedal. Byly v takovém stavu, že by při každém dopadu riskoval zranění.“ Sportovci by o minulém režimu asi svorně řekli: Líp nebylo! (Rudé právo)

Petr Barna byl první člověk, který na olympiádě předvedl čtverný skok a roku 1992 dostal bronz. V dobách totalitního Československa to měl ale těžké.

Děla za Lenina

Přípravy na dvaasedmdesáté výročí Leninova puče byly velké. A tehdejší ministr národní obrany Milan Václavík chtěl zaručit, aby o oslavách věděli všichni – i ti, kteří Sovětský svaz nemohli ani cítit. „Na počest 72. výročí Velké říjnové socialistické revoluce nařizují vypálit dne 6. listopadu ve 20 hodin v Praze a Bratislavě 20 dělostřeleckých salv,“ vzkázal. (Rudé právo)

Přípravy na dvaasedmdesáté výročí Leninova puče byly velké.

Konec studené války? Ach jo!

Na jedné straně prezident USA George Bush, na druhé vůdce sovětského svazu Michail Gorbačov. A plánovaný summit v prosinci 1989, který zpečetil konec studené války. Co na to československá média? „Ať chceme či nechceme, ústřední místo v měnící se mezinárodní diskuzi zaujala přestavba v SSSR,“ vyslovila takřka lítost… (Lidová demokracie)

Na jedné straně prezident USA George Bush, na druhé vůdce sovětského svazu Michail Gorbačov. A plánovaný summit v prosinci 1989, který zpečetil konec studené války.
Dvě knihy za jednu cenu 39 Kč!

Objednejte si knihu přes SMS!

Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru: SLECHTA mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ Příklad: SLECHTA Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900 Cena každé přijaté SMS je 39 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz.

djaba ( 6. listopadu 2014 20:44 )

Kdyby se najednou vše vrátilo do předlistopadových pořádků ,to by plakali i ti nejzatvrzelejší odpůrci dnešní doby .Vzpomeňte na fronty na toaletní papír ,ocet i na auta .Rozhlédněte se po upravených městech a obcích ,po přeplněných obchodech .Tehdy nejeden zahraniční návštěvník řekl - je to u vás hezké ,ale šedivé se smutnými lidmi.Ulice plné Škodovek a Trabantů a lidé jezdí na historických motocyklech . Nuž zítra ráno jedu Renaultem do fabriky se nechat vykořisťovat ,můj tatík neměl ani na kolo , ale byl úderník a vládl a čochtal pešo .

zabibol ( 6. listopadu 2014 09:44 )

Odporná komunistická chamraď zničila životy miliónům lidí nejenom u nás.

moiaza ( 6. listopadu 2014 09:13 )

To by v tom byl čert, aby za neúspěchy sportovců nebyli komunisté. Jasně, všechno svedeme na komunisty a "je to!"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud