Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Turisté, pozor: Při nakažení ebolou v Africe vám pojišťovna nic nedá!

Autor: ČTK, haj - 
19. října 2014
10:36

Pojišťovny nepojistí turisty v Africe na riziko eboly. Pokud se tedy na dovolené v Africe nakazíte ebolou, pojišťovna vám neuhradí léčbu.

Anketa mezi tuzemskými pojišťovnami ukázala, že léčebné výlohy turistům, kteří se v rovníkové Africe nakazí virem eboly, pojišťovny neuhradí. Světová zdravotnická organizace (WHO) tam vyhlásila stav epidemie, takže toto riziko je ve výluce pojištění. Pokud by se ale klient nakazil třeba někde na letišti mimo Afriku, pojišťovna by škodu proplatila.

"V rámci cestovního pojištění je standardně kryto i riziko související s nakažením ebolou. Pokud je ale v souvislosti s určitou nemocí vyhlášena epidemie, pak spadá případné nakažení touto nemocí u cestovního pojištění do výluk. V souvislosti s ebolou jde nyní o epidemii, která je potvrzená WHO," řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Klíčové pro pojišťovny jsou informace zveřejňované WHO či Ministerstvem zahraničních věc. Tam jsou nyní v této souvislosti uvedeny tři země, Guinea, Libérie, Sierra Leone. Situace se může postupně měnit, země mohou přibývat, ale i ubývat.

"Pokud WTO vyhlásí epidemii a klient cestuje do oblasti, ve které se epidemie vyskytuje, podstupuje vědomé riziko. Cestuje na vlastní nebezpečí. Pokud by došlo k nákaze ebolou před vyhlášením epidemie, jde o nahodilou událost, která je kryta pojištěním," vysvětlil mluvčí Generali Jiří Cívka.

Africké státy, ve kterých se ebola objevila, nejsou žádnými turistickými destinacemi typu Řecko nebo Chorvatsko, takže do nich jezdí velmi málo Čechů. "Jestliže by však někdo vyrazil do epicentra eboly nikoliv jako zdravotník, podléhající přísným hygienickým pravidlům, ale jako obchodník či dokonce turista baťůžkář, pak by princip nahodilosti popřel, a tím pádem by byl ve výluce," podotkl mluvčí Allianz Václav Bálek.

Počet zemřelých pacientů s ebolou, většinou v Africe, vzrostl téměř na 4500 lidí. Míra úmrtnosti je nyní 70 procent. Světová zdravotnická organizace se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat 5000 až 10.000 nových případů nákazy. V Česku zatím žádný případ zaznamenán nebyl.

 

vlaku ( 19. října 2014 12:52 )

Pojišťovny když lákají klienty, slibují jako cikáni. Když dojde na plnění, tak hledají vše, co by mohlo plnění odvrátit, nebo alespoň snížit.

kukuku ( 19. října 2014 10:47 )

Správně. Normální člověk tam nepojede - a když, tak ať se za zvláštní sazbu na léčení eboly pojistí. Také by mě zajímalo, jak zvyšují pojišťovny platby pojistného té spoustě horolezců, co jim praskají lana, z nepochopitelných důvodů je v Himalájích zasypávají laviny atd. Nejjednodušší řešení je určitě dorovnat hospodaření pojišťovny navýšením havarijního pojištění aut.

Zobrazit celou diskusi