Sanace muničního skladu bude trvat týdny! Dva muži se stále pohřešují

18. 10. 2014
14:20

Pyrotechnici ve Vrběticích se ke zbytkům muničního skladu vydali krátce před druhou hodinou. Na Valašsku počasí zatím přeje, prohledávat se bude oblast s předpokládaným nejmenším počtem munice.

Z muničního skladu ve Vrběticích zbyla jen suť a obrovská díra. Celý prostor dopoledne monitorovaly pouze bezpilotní drony. V okolí totiž stále hrozí, že dojde k dalším explozím. K velkému výbuchu došlo ve čtvrtek, od té doby nebylo k muničnímu skladu možné se dostat.

Na místo byl vyslán speciální hasičský tank a obrněný transportér. Ve skladu byla uschována všemožná munice - od té pěchotní až po ruční protitankové a dělostřelecké zbraně i letecké pumy. V okolí se navíc nachází další sklady, které jsou zatím v pořádku - při každém výbuchu ale hrozí riziko, že bude jeden z dalších objektů zasažen. 

"Výbuch muničního skladu na Zlínsku je mimořádného rozsahu a nemá v novodobé historii republiky obdobu," řekl Blesku vedoucí pyrotechnik Milan Doleček (39) z Olomouce. nevybuchlá munice poputuje do vojenských prostor k likvidaci, některá bude muset být zničena na místě.

Příčinu výbuchu zatím stále nikdo nezná, vyšetřování je zatím kvůli hrozícímu nebezpečí velmi ztíženo. I sanace objektu potrvá několik dlouhých týdnů.

kukuku ( 19. října 2014 12:58 )

Ty píšeš asi své dojmy z Prahy nebo jiného ráje všeználků. V reálu onen muniční sklad je "přes kopec" od areálu bývalé zbrojovky. Všechny obce od muničního skladu na všechny strany jsou plné bývalých zbrojováků. Jak začala likvidace oné zbrojovky - viz třeba http://respekt.ihned.cz/c1-35967200-jak-lze-v-cesku-take-podnikat (nebo si googluj jiné články "Ivo Exel" nebo "Vlárské strojírny"). Konec oné likvidace je pochopitelný - rozkradený podnik a z dvou tisíc pracovních míst ještě začátkem devadesátých let po "privatizaci" zbylo nula nula nic. Zmínka o tom, že ony 2 nezvěstné pracovníky jeli hledat do jejich bydliště na Ostravsku, také lecco naznačuje. Třeba obavy, aby jim "vdovy" nepřeposílaly důchod třeba do Polska.

weigel ( 19. října 2014 11:41 )

To bylo někde kde asi zbrojovka nebyla, prostě si kdekoli pronajali statek a lidi brigádnicky za pár korun rozebírali dělostřelecké granáty. Na tom statku ve stodole tam měly na hromadě pak tuny trhavin. Proč si taky najímat odborníky když Fanda od zedníků to zvládne taky a levně, vytáhnout střelu, vyndat ucpávky vysypat prach a nakonec majzlíkem ťuknout do zápalky. Ta kuchařka když to jednomu bouchlo v ruce když s tím chlapi blbly doslovně řekla: Proč si na to nenajali pyrotechniky a nechali to dělat nás obyčejný lidi.

kukuku ( 19. října 2014 09:33 )

Jde o region, v němž působila "zbrojovka". Po revoluci byla privatizací zlikvidována. Proč by najímali zedníky a kuchařky, když stačí přijít do místní hospody, zeptat se, kdo má zkušenosti s delaborací a odborníků máš víc než potřebuješ.

weigel ( 19. října 2014 04:01 )

V ČR se ročně pohřešuje 2500 dospělých a 250 dětí ti dva statistiku nevytrhnou. Množí se dezerce do IS.

weigel ( 19. října 2014 03:57 )

Jednou už se stalo že armáda ČR si najala pro delaboraci munice odbornou firmu za 5000 za dělostřelecký granát. Protože by tuto odbornou práci nezvládli vojenští pyrotechnici. Ta firma najala tesaře zedníky a kuchařku a ti to rozebírali na jednom statku. A pak to jednomu roztrhlo břicho.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa