Již dnes o nezávislosti Skotska: Co se změní?

Autor: Kateřina Rusá - 
18. 9. 2014
06:31

Obyvatelé Skotska dnes v referendu rozhodují o samostatnosti a odtržení od Velké Británie (po 307 letech)! Co by se pro ně všechno změnilo?

Odtrhnou se okamžitě? Ne. Pokud si dnes Skotové odhlasují nezávislost, budou mít rok a půl na přípravu administrativy – nezávislí by byli až od 24. března 2016.

Budou i dál platit librou? Nejschůdnějším řešením by samozřejmě bylo zachování platidla. Vzájemný obchod a pohyb pracovních sil bude totiž nejspíš stále probíhat.

Přejdou na metrickou soustavu? Ne. I nadále budou vzdálenosti měřit v mílích, yardech, palcích apod.

Začnou jezdit vpravo? Nejspíš ne. Změna infrastruktury by byla zbytečně nákladná, problémy by vznikly zejména na hranicích s Británií.

Kdo bude vládnout? Skotsko by i v případě svého odtržení od Británie zůstalo součástí Commonwealthu, takže oficiálně by hlavou státu zůstala i nadále britská královna Alžběta II.(88).

Zůstanou v EU? Nejspíš ano. Jakmile si Skotové odhlasují nezávislost, začnou jednat s ostatními státy EU a jejími orgány o hladkém vstupu do Unie.

Jaké bude hlavní město? Hlavním městem je a nejspíš i zůstane Edinburgh.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa