Šlechtična z pražského paneláku: Jak si žije modrá krev dnes?

Autor: František Prachař - 
17. 9. 2014
05:00

Kateřina Ludmila Anna Daczická z Heslova (38) je sympatická blondýnka s upřímnýma očima. Je daňovou poradkyní, za manžela má provozního ředitele zahraniční společnosti Pavla (41) a celý život bydlí v pražském činžáku.

Traduje se, že jejímu předkovi, kdysi a kdesi za středověkých válek v Polsku neodpověděl z hradeb (kde držel hlídku) někdo pod nimi na výzvu – stůj, heslo! Pan Daczický vypálil, zabil nepřátelského generála a přídomek »z Heslova « byl na světě.

„Náš rod ale žil dlouhá léta na Kutnohorsku, patřil nám zámek,- no, spíš větší vila, v Klukách u Čáslavi,“ říká paní Kateřina. „Pradědeček Richard, voják z povolání, pronajal polnosti kolem a odešel do I. světové války. Když se vrátil, smlouvu obnovil, ale bohužel za stejných podmínek. Nedošlo mu, že měna je už někde jinde, a zámek si tak na sebe už nevydělal.“

Soudil se dlouhých osmnáct let, sice vyhrál, ale většinu zařízení zámku prodal a nakonec i ten – nájemci polí. „Naši se odstěhovali do Prahy a žili jako ostatní,“ vzpomíná blonďatá šlechtična. Zlom přišel po únoru 1948. „Moje babička Anna dělala toaletářku, dědeček Mikuláš rozvážel mléko a táta se živil jako elektroopravář v pražském tramvajovém depu. Já jsem, na rozdíl od něj, mohla vystudovat.“

Po babičce Anně, rozené Durasové, dostala rodina v restituci nějaké pozemky a tak… „úplně chudí nejsme,“ směje se. Šlechtična Daczická si svého prvního známého předka Mikuláše, kterého ve filmu Cech panen kutnohorských ztvárnil Zdeněk Štěpánek, váží dodnes. I jeho zásad. „Když člověk patří ke šlechtě, má ctít čest, své slovo a poctivost,“ říká.

Připouští, že ne vždy to tak je. „Házet všechny do jednoho pytle ale nejde. Můj děda z matčiny strany byl zapálený komunista a věřil tomu pořád. A já ho pamatuji jako hodného a laskavého člověka.“

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

brugal ( 17. září 2014 16:45 )

A odtud vítr vane ... tušíš,že paní je solventní a proto ji z principu nenávidíš jako každého kdo nebere sociální dávky jako ty.

brugal ( 17. září 2014 16:42 )

No,matka nikdy nepracovala v Jedličkárně odkud píší chovanci ke kterým zjevně patříš,takže si mne s někým pleteš. Pokud to byl jen takový malý nablblý pokus o urážku bylo to hodně slabé.

majojo ( 17. září 2014 15:21 )

To víš, někdo je nevolník, někdo korunovanej....

majojo ( 17. září 2014 15:19 )

Ale bylo, jen se tomu jinak říkalo a jinak se to zdůvodňovalo. Lidstvo v podstatě nemůže v tomto směru vymyslet nic nového.

ejvm1712 ( 17. září 2014 13:44 )

Šedé a vypelichané

Zobrazit celou diskusi
Další videa