U soudu s Dalíkem vypovídal exministr Vondra: Na Pandury si mu stěžoval i šéf NATO

Exministr obrany Vondra dorazil k soudu s lobbistou Markem Dalíkem  (Autor: Foto Blesk - Petr Novotný, ČTK)
Autor: simao, ČTK - 
4. září 2014
12:40

V Praze dnes pokračoval soud s lobbistou Markem Dalíkem, který podle obžaloby požadoval úplatek při vyjednávání nákupu obrněných transportérů Pandur. K soudu přišel vypovídat i bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. A uvedl, že kvůli Pandurům mu volal a stěžoval si i bývalý šéf NATO Robertson.

Exšéf obrany Vondra o rozhovoru s tehdejším generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem řekl: "Měl pocit, že se tam může dít něco nekorektního." Nic bližšího ale prý neuvedl. Jen to, že se nekorektností měla dopustit česká strana, upozornil idnes.cz.

Vondra byl po jeho předchůdcích v úřadu Vlastě Parkanové a Martinovi Bartákovi třetím ministrem obrany, který před soudem v této kauze vypovídal. Lobbistovi Marku Dalíkovi, který měl požadovat podle obžaloby téměř půl miliardy jako úplatek, hrozí za pokus o podvod až 10 let vězení. Soud však může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V lepším případě také na nepřímé úplatkářství, za které hrozí až 3 roky.

Dalíka, který vinu odmítá, se však dnes zastal slovenský zbrojní lobbista Miroslav Výboh, podle kterého žádost nebo nabídka úplatku nepadla ze strany Dalíka ani zbrojařů. Dalík se prý neformální schůzky v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů účastnil, podle Výboha se však zapojoval do hovoru minimálně. "Nedokážu si to představit," uvedl Výboh k otázce údajné žádosti o úplatek. Výboh se obou setkání účastnil, protože zastupoval některé subdodavatele pro výrobu obrněných aut.

Proces bude pokračovat 13. listopadu, kdy by měl prostřednictvím videokonference vystoupit bývalý zaměstnanec firmy Steyr Stephan Szücs. Ten údajnou korupci ze strany Dalíka nahlásil a patří tak mezi klíčové svědky.

lydyna ( 4. září 2014 16:48 )

Zavřít je všechny, hnusného Vondru, Dalíka, arogantního Bartáka i zpěvačku Parkanovou.

cid2000 ( 4. září 2014 15:44 )

...tihle všichni š.m.e.j.d..i. nás slavnostně vedou do války s Ruskem,....přinejmenším té ekonomické války !!!...je to dobrý sado maso od čechů,....nejenže se češi se slavnostně s radostí oběsí, ale pak ještě podříznou !!!

sores ( 4. září 2014 13:31 )

 Jenom další ty ty ty nebo bu bu bu na Dalíka! Sedět nepůjde ani náhodou jako všichni tito grázlové zlodějský! Čím větší hogo fogo, tím větší kretén a zloděj.Stejný jako Janoušek, ticho po pěšině a sedět nešel. Že jsme ale pořádně z.kurvený stát vážení.

gogo ( 4. září 2014 13:02 )

Já se bojím, že spíše něco dostihne obyčejné lidi. Jako je na př. nezaměstnanost, kriminalita, bezdomovectví a pod.

bobou ( 4. září 2014 12:57 )

Přesně tak. Jeden celou hubu nakřivo a druhý chro, chro plasááátko. Však ono je něco dostihne, nebojte se lidičky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud