Místo spánku fidlal na housle při operaci mozku!

 (Autor: archiv Blesku)
Autor: Kateřina Rusá - 
12. srpna 2014
08:30

Většina pacientů operaci prospí. Americký houslista Roger Frisch při té své usnout nesměl, navíc musel celou dobu fidlat na svůj nástroj!

Už 40 let patří virtuos k předním houslistům orchestru v Minnesotě. Před pěti lety se mu ale začaly třást ruce, což zásadně ohrozilo jeho kariéru a koneckonců i živobytí. Neměl tedy na výběr a musel podstoupit riskantní operaci mozku, která jeho smyčci vrátila přesnost.

Hledali zaživa

Na rozdíl od ostatních operací musel být tento experimentální zákrok provádět při plném vědomí, mozek je totiž jedinou částí těla, kterou lze operovat, aniž by pacient cítil bolest. Není totiž inervován...

Chirurgové tak do houslistova mozku implantovali miniaturní elektrody, které mají za úkol stimulovat místa zodpovědná za třes rukou. A aby měli jistotu, že se nespletou, musel virtuos během operace hrát na své housle! Na smyčec umístili lékaři akcelerometr, který přenášel jeho chvění na displej, podle něhož se orientovali.

Zdařilá akce

Zákrok se očividně povedl – Roger Frisch se byl schopen už měsíc po operaci vrátit na pódium!

Názor experta

„S pacienty se komunikuje během operace často, zejména když operujeme v oblastech, kde je lokalizována řeč a rozumění řeči. Pacienta vzbudíme, ukazujeme pacientovi obrázky a on nám odpovídá, co vidí. Jen tak totiž můžeme lokalizovat místo, kde je řeč uložena.“ Vladimír Beneš, přednosta neurochirurgie ÚVN v Praze-Střešovicích

pohadkamaje ( 12. srpna 2014 12:54 )

Houslista snad HRÁL na housle, ne? Proč by měl FIDLAT?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud