Centrum biologické ochrany Těchonín: Na ebolu jsme připraveni!
Nerez, okna s trojitými skly, vzduchový podtlak a neprodyšné skafandry! To je jen část bezpečnostních opatření Centra biologické ochrany v Těchoníně v Orlických horách. Po pražské Bulovce připravena bojovat s případným zavlečením smrtící eboly do naší země.
„Pokud by došlo k překročení možností Bulovky po stránce kapacitní, personální, technické či další, toto pracoviště je přiopravené jako záložní pomoc,“ řekl Michal Kroča, šéf přísně střežené ostnatým drátem lemované nemocnice v Těchoníně, která stojí izolovaně u lesa na okraji obce.
Zatímco pražská Bulovka může přijmout do 10 pacientů, nakaženým smrtícím virem, zařízení v Orlických horách je připraveno na izolaci 28 pacientů. „Tuto kapacitu však můžeme ještě o 50 procent navýšit. Navíc máme dalších 100 lůžek jako karanténu pro osoby, které by se vyskytly v kontaktu s nemocným,“ ujistil Kroča s tím, že nakaženého člověka je centrum schopno hospitalizovat do 24 hodin. „A v případě dlouhodobého provozu a při větším počtu pacientů by byli povoláni další příslušníci vojenského zdravotnictví nebo i specialisté z civilu,“ dodal šéf těchonínské nemocnice.
Nemocnice s nejvyšší biologickou ochranou
Centrum v Těchoníně disponuje vlastním heliportem, mobilní nemocnicí, čistírnou a spalovnou odpadů i pitevnou s histologickopatologickou laboratoří.
Nakažený pacient je po celou dobu převozu až do přeložení na lůžko ve speciálním laminátovém boxu. Musí projít dvěma pancéřovými dveřmi do prostor, kde je podtlak, okna s trojitými skly, téměř vše je tu z nerezu a řada pomůcek a přístrojů je tu jen na jedno použití.
Pracovníci zařízení se tu pohybují v přetlakových skafandrech s vlastním přívodem vzduchu a komunikují jen přes uvnitř instalovaných mikrofony a stav pacienta sleduje personál přes monitory v jiné místnosti. V oblecích vydrží zdravotník dvě hodiny, než ho vystřídá kolega. Před sundáním skafandru musí projít dekontaminační smyčkou, která trvá asi 15 minut.
Strach z eboly Těchonínem už prošel
Centrem biologické ochrany běžně procházejí vojáci, kteří se vracejí z epidemiologicky rizikových oblastí ze zahraničních misí. Před pár lety tu byl i vojenský pozorovatel, který se pohyboval v blízkosti ohniska eboly v Africe. „Byť se vrátil bez příznaků, byl umístěn asi na 18 dní v karanténě a veškeré jeho osobní věci prošly dekontaminací. Takže jsme si to u něj vyzkoušeli na ostro,“ řekl ředitel těchonínské nemocnice Michal Kroča. Ebola se tehdy naštěstí nepotvrdila.
Mě by zajímalo na koho jsou připravení? Viděla bych to tak na Babiše,ten si může i připlatit...
Jinak nechápu,když to u nás až tak moc nehrozí,proč několikrát denně toto ukazují atd........
V tomto ohledu už nejde koukat ani nalevo ani napravo,prostě uzavřít a nikdo tam a nikdo sem . Samozřejmě hlavně ze země výskytu atd..
A ne ,že sem budou naši "ochránci" tahat nemocný stejně tak jako z Ukrajiny.
