Zdraží nafta i benzin: Ministerstvo připravuje další daň

Ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
29. července 2014
08:29

Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje "daň za ropnou bezpečnost" sloužící k financování údržby strategických zásob ropy, nafty a benzinu. Pohonné hmoty by zdražily o 25 až 30 haléřů.

MF Dnes uvádí, že materiál připravený ministerstvem ještě není definitivní, vláda o něm zatím nejednala a připomíná, že vzhledem k možnému dopadu na ceny pohonných hmot jde i o politicky citlivou záležitost. Ministerstvo chce ale podle deníku změny prosadit tak, aby platily už od začátku příštího roku. "Byl by zachován přímý dohled státu nad strategickými rezervami, které tvoří významnou část energetické bezpečnosti země," cituje MfD Filipa Matyse z tiskového oddělení ministerstva.

Díky nové dani by měl stát vybrat kolem 1,4 miliardy korun, což je suma, kterou ČR vynakládá z rozpočtu na udržování strategických zásob paliv a ropných produktů. O zásoby se stará Správa státních hmotných rezerv (SSGR), její šéf Pavel Švagr deníku řekl, že pokud bude uvedený poplatek schválen, bude správa chtít, aby se stal automaticky jejím příjmem.

Model, kdy by se stát všech strategických zásob v hodnotě asi 35 miliard korun zbavil a převedl je na specializovanou agenturu, podle MfD ministerstvo průmyslu nedoporučuje.

SSHR je ústřední orgán státní správy pro hospodářská opatření v krizových situacích a pro státní hmotné rezervy. Hmotné rezervy jsou více než z poloviny tvořeny ropou a ropnými produkty, jejichž množství je určeno mezinárodními závazky ČR. V březnu mluvčí správy ČTK řekla, že SSHR má zásoby ropy a ropných produktů na 94 dnů. Ze zákona to má být 90 dnů.

horstfuxteleshop ( 30. července 2014 00:12 )

větší ko.koty už na Zemi nenajdeš

tomik007 ( 29. července 2014 16:41 )

KALOUSKOVA SKOLA

tomik007 ( 29. července 2014 16:41 )

 Psali ze chteji benzin zlevnit - a pro jistotu ho zdrazili

sores ( 29. července 2014 10:42 )

Ať jde celá politická česká vláda už do P..RDELE! Ti všichni co o tom rozhodnou se topí v penězích, rozhodně nemusí počítat každou kačku, takže těm je to u p..rdele!Jediný Babiš tam mezi nimi není kvůli prachům. Má tolik miliard žen to nemá zapotřebí. Nestačí je utratit za svůj život on ani jeho děti. Prohnilé rozvojové piďi Česko, v tak maličkatém státě a takový bordel a bída.

wimr.dan ( 29. července 2014 09:51 )

vihoň si debile

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud