Trest za kriploidního ču**ka: Černý musí Knížákovi zaplatit 100 tisíc

Černý o Knížákovi řekl, že je kriploidní č***k
Autor: ČTK - 
22. 7. 2014
14:29

Výtvarník David Černý musí zaplatit exřediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100.000 korun za to, že jej urazil v dokumentu odvysílaném Českou televizí. Nazval ho nafoukaným, kriploidním ču*ákem.

Odvolací senát pražského vrchního soudu dnes potvrdil své původní rozhodnutí, které předtím po dovolání Černého zrušil Nejvyšší soud. Umělec má navíc Knížákovi uhradit i náklady soudního řízení ve výši 45.000 korun.

Rozsudek je pravomocný, Černého právník David Uhlíř však při odchodu ze soudní síně řekl novinářům, že v kauze pravděpodobně znovu podá dovolání.

Knížák se u soudů domáhal finančního zadostiučinění a omluvy za to, že ho Černý počátkem roku 2011 označil v televizním dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého za "nafoukaného, kriploidního čuráka". Podle Knížáka ho tím chtěl Černý úmyslně znevážit, a zasáhl tak do jeho práva na čest a důstojnost. Knížák po Černém žádal zaplacení 150.000 korun, po televizi pak půl milionu.

Právo na omluvu přiznal Knížákovi už předloni pražský městský soud, který dospěl k závěru, že hrubý vulgarismus do oprávněné kritiky nepatří a že použití obdobných výrazů by omlouvala pouze velmi vyhrocená situace. Zároveň tehdy nepravomocně rozhodl, že omluva bude pro Knížáka dostatečným zadostiučiněním. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že vulgární výrok zazněl v dokumentu, na nějž se dívala pouze specializovaná skupina lidí, kteří oba muže znají a vědí, jaké mají vzájemné vztahy.

Odvolací senát vrchního soudu však následně Knížákovi uznal i právo na odškodné s tím, že došlo k intenzivnímu zásahu do jeho osobnostních práv. Tento právní názor dnes zopakoval. Dodal, že při stanovení výše odškodného přihlédl k tomu, že Knížák se k Černému také nechoval vhodně. Jinak by prý přiznané zadostiučinění zřejmě bylo podstatně vyšší.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pepazdepa2 ( 23. července 2014 01:03 )

 Knížák tím jen dokázal, že ho Černý ohodnotil přesně.

andorea ( 22. července 2014 20:37 )

Ti dva si nemají co vyčítat ...

aluman ( 22. července 2014 19:25 )

Vždyť řekl Černý jenom to, co si spousta dalších lidí myslí. Za pravdu by neměly padat tresty. Když se to dotyčnému nelíbí, měl si to s Černým vyřídit jako chlap s chlapem a ne to jako kriploidní čůr/ák hnát k soudu.

frantacizek ( 22. července 2014 17:00 )

japos22 ( 22. července 2014 15:54 )

Jsou oba

Zobrazit celou diskusi
Další videa