Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Tady vojáci uctili padlé kamarády z Bagrámu: Tajně tam přijel i Stropnický

Autor: ČTK, simao - 
18. července 2014
20:57

Ministr obrany Martin Stropnický se tajně vydal do Afghánistánu, aby podpořil vojáky, kteří truchlí pro své padlé kamarády. Zavítal do Kábulu i na základnu Bagrám, ze které vyjeli na svou poslední obchůzku padlí čeští hrdinové. A na památku dostal českou vlajkou, kterou vojáci sňali z jednoho vozidel, poškozených při atentátu.

Do Afghánistánu přiletěl Stropnický vojenským speciálem ve čtvrtek ráno, z bezpečnostních důvodů však nebylo možné o cestě informovat před jeho návratem.

"Cesta do Afghánistánu se musí plánovat několik týdnů. To znamená, ten termín byl stanoven zhruba měsíc. To, že se minulý týden stal sebevražedný útok, plánování cesty nijak neovlivnilo. Ministr obrany naopak chtěl o to víc v plánovaném termínu za vojáky letět a vyjádřit jim svůj obdiv a svoji podporu," vysvětlil ministrův mluvčí Jan Pejšek.

Dostal vlajku z vozidla, poničeného při útoku Talibance

Stropnický se mimo jiné setkal s příslušníky jednotky, která střeží spojeneckou základnu Bagrám v provincii Parván. Ve strážní rotě sloužili i čeští vojáci, kteří minulý týden padli při sebevražedném útoku. Stropnický vojákům poděkoval za jejich činnost. "Někdy musí bohužel dojít k takovým událostem, aby si lidé uvědomili, jaké chlapy mají," řekl ministr s připomínkou dvou nedávných útoků, které nepřežilo pět českých vojáků a jeden byl zraněn.

Několika příslušníkům české jednotky poté předal pamětní mince a přečetl některé ze vzkazů a kondolencí, které lidi v souvislosti s tragickým útokem české armádě poslali. Vojákům také přivezl české občerstvení, například chléb a salám.

Vojáci mu na oplátku věnovali zarámovanou českou vlajku, kterou sundali z jednoho z vozidel poničených při sebevražedném útoku minulý týden. Poté vrtulníky Stropnického s doprovodem přepravily do Kábulu, kde se ministr setkal s českými vojáky z velitelství mise ISAF nebo se zástupcem velitele ISAF Carstenem Jacobsonem.

Stropnického cestu narušil útok na letiště v Kábulu!

Program Stropnického ohrozil několikahodinový čtvrteční útok na kábulské letiště. Jeho doprovod proto zvažoval, že návštěvu ministra zkrátí. Dnes ráno pak Stropnický navštívil americkou vojenskou nemocnici na letišti KAIA, ve které působí český chirurgický tým. Z Afghánistánu odletěl kolem 07:30 SELČ.

Na letišti se s ním rozloučil i český velvyslanec Miroslav Kosek. ČTK řekl, že zprávy o evakuaci ambasády v Kábulu jsou "nafouknutou bublinou". "Jak vidíte, normálně tu pracujeme," poznamenal. Stropnický ovšem po návratu řekl, že se ukázalo, že obavy o bezpečnost ambasády byly opodstatněné.

V Afghánistánu v současné době slouží téměř 300 českých vojáků. Kromě lékařů a příslušníků strážní roty v zemi působí také logistici, meteorologové nebo vojáci, kteří cvičí piloty vrtulníků. Nejpočetnější skupinou je strážní rota, která má na starosti ochranu letecké základny Bagrám. Její členové vyjíždějí na hlídky do okolí, kde se snaží zabránit povstalcům v odpalování raket na základnu, získávají také informace od místních obyvatel. Při podobné akci se v úterý minulý týden v bezprostřední blízkosti české hlídky odpálil sebevrah.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

prycsvladou ( 20. července 2014 18:23 )

 to se mu tam lítá za peníze danovych poplatniku-nakoupil jim salamy a dovezl jim asi z ceska dietní párky ,je to ubožák

prycsvladou ( 20. července 2014 18:21 )

 ten dement stropnicky se zase potřeboval předvést jaký je hrdina.ko-kot

9rot6 ( 20. července 2014 06:41 )

Ganzanie, díky za podporu.

buban ( 19. července 2014 15:12 )

Já jelito . Mělo být: tyká zdvořilostně, tedy s "T".

buban ( 19. července 2014 15:10 )

A ještě těm výtahům vyká (to Ti uniklo ).

Zobrazit celou diskusi