Povinná vojna se vrací! Žádný nesmysl, ministerstvo připravuje nový branný zákon

Ministerstvo obrany zvažuje obnovení branné povinnosti.
Autor: lvi - 
13. 6. 2014
10:06

Je tomu deset let, co skončila povinná branná služba u české armády. Nyní má ale vláda dostat k projednání novou podobu branného zákona, který má Česku zajistit připravenost a bojeschopnost. Armáda by tak neměla být jen výsadou dobrovolníků, respektive profesionálů.

Těch nyní slouží v armádě na dvacet tisíc, zhruba tisícovku pak čítají aktivní zálohy, které ale stárnou nebo prý nejsou dostatečně připravené. Armáda by jich navíc potřebovala minimálně desetinásobek. „Potřebujeme mít v záloze nástroj, abychom se mohli včas připravit na zvládání krizových situací,“ řekl Hospodářským novinám náměstek ministra obrany Jakub Kulhánek.

Česká armáda může do zbraně povolat občany sice i dnes, ale jen po vyhlášení ohrožení státu, které musí schválit parlament. V praxi by to ale znamenalo, že první odvedenec by na sběrné místo dorazil nejdříve za 72 dní. Navíc, pro armádu je aktuálně použitelný jen ten jedinec, který absolvoval výcvik nejpozději před pěti lety. „Lidé, kteří absolvovali povinnou vojenskou službu, již bohužel stárnou nebo jsou pro nás nepřipraveni,“ uvedl pro zmíněný list Pavel Ťulák z generálního štábu, který má přípravu, potažmo realizaci branných zákonů na starosti.

Vláda se může rozhodnout už na podzim!

Zmíněný zákon by měla vláda začít schvalovat už na podzim. Hlavním motivem je zahájení aktivního výcviku záložáků v co možná nejkratším časovém horizontu. To by následně znamenalo, že krátce po vládním rozhodnutí by tisíce mladých lidí zamířily před odvodové komise, které by pak zhodnotily, zda jsou schopni služby v armádě. „Odvody by se pravděpodobně dotkly občanů některého ročníku mezi osmnáctým a třicátým rokem života,“ uvedl pro Hospodářské noviny Ťulák.

Anketa
NaN hlasů
NaN hlasů

Podle Ťuláka by se navíc nemuselo jednat nutně o plošnou brannou povinnost, ale variantou by byla jen selekce rekrutů – specialistů. Armáda by si tak například vybírala mezi chemiky, zdravotníky, stavebníky nebo IT specialisty, zkrátka podle jejích potřeb.

Zákon zatím nekalkuluje s tím, že by například zaměstnavatelé měli za své odvedence nárok na finanční náhradu. Oproti tomu mladým lidem, kteří by se odvodu vyhýbali, by hrozily až tři roky vězení.

Jaký máte názor na znovuzavedení branné povinnosti? Diskutujte pod článkem! Jaké jsou vaše nejhorší zážitky z vojny? Posílejte nám je na tip@blesk.cz

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Helga00 ( 7. září 2019 16:54 )

Jsem pro vojnu.

Chcivojnu ( 27. srpna 2019 19:01 )

Není my 18 ale doufám že vojna bude (je to potřeba)

Juray ( 15. srpna 2019 00:35 )

Na modrou knížku máš možná ty játra, ale na borelku zapomeň, já prodělal borelku minulej rok a teď jdu do armády a dostal jsem “A” schopen vojenské činné služby. Mam nějaká omezení na určité pozice, ale jen díky zraku ( -2 dioptrie na obě oči) ale jinak jste všichny strašně zhýčkaný ***... je mi 19 let a mam na to, něco své zemi dát na oplátku, ale vy se vždycky oženete tím že je ČR na *** atd... *** koukněte se na ostatní země kde lidi žijou ve strašný bídě a chudobě, máte se snad blbě ? Jste prostě rozmazlený debílci, nic víc...

Dom6Player CZ ( 22. července 2019 23:27 )

k čemu je povinná vojna? to si jako vláda řekla "jé, to by byla *** poslat čerstvě dospělý lidi někam, kde můžou chípnout" radši bych byl aby vojna dobrovolná, aby si lidi sami řekli "hele, chci umřít, pujdu na vojnu a necham si prohnat kulku hlavou" prostě nechápu, to už se radši zabiju sám než bejt zabitej někym jinym kvuli tomu že si něaký týpci ve vládě řekli "tyvole pepo, pošlem několik tisíc mladejch lidí na vojnu, stejně ty lidi nemá nikdo rád, tak nikomu chybět nebudou"

Dom6Player CZ ( 22. července 2019 23:23 )

mě na vojnu nikdy nikdo nedostane, to už radši budu několik let na škole, než bejt rok někde, kde mužu chcípnout.

Zobrazit celou diskusi
Další videa