Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Lék na choroby lidského srdce? Vědci odhalili tajemství medvědů

Autor: ČTK, tpk - 
10. května 2014
15:45

Proč medvědi nemají problémy se zdravím i přes hory tuku v jejich těle? Odpověď nalezli američtí vědci! Může za to specifický gen, který se vytvořil u medvědů před více než půl milionem let. Do budoucna by mohl pomáhat mnoha lidem!

Polovinu tělesné váhy ledních medvědů totiž tvoří tuk. Vysoká hladina cholesterolu v krvi jim však nečiní žádné zdravotní obtíže. Američtí vědci z univerzity v Berkeley nyní zjistili, proč tomu tak je. O objevu, který by v budoucnu mohl pomáhat i lidem, nyní diskutují vědci z celého světa.

Člověku by množství cholesterolu, které koluje ledním medvědům v krvi, způsobilo závažné onemocnění oběhového systému. Zvířatům ledových pouští však pomáhá zvláštní mutace genu, která se u nich vyvinula poté, co se během "evoluce" před 500 000 lety vývojově oddělili od hnědých medvědů. Vyplynulo to ze studie týmu Rasmuse Nielsena z Kalifornské univerzity v Berkeley, který zkoumal genetickou informaci 79 grónských ledních a deseti hnědých medvědů ze Skandinávie, Kanady a Aljašky.

Podle Nielsenovy teorie se hnědí medvědi vydali během teplejšího období mezi dvěma dobami ledovými daleko na sever. Když se vrátila zima, odřízlo je moře od možnosti návratu, a oni se tak museli přizpůsobit krutým arktickým podmínkám. Většinu energie se naučili získávat z tuleního tuku. Hlavní rozdíl mezi hnědým a ledním medvědem spočívá podle studie právě ve schopnosti zpracovávat tuk.

Oběhový systém arktických šelem dokáže lépe odvádět cholesterol z krve, a snižovat tak riziko onemocnění jako je například infarkt. Protože žijí v oblasti, kde je stálý nedostatek pramenité vody, naučili se vyrábět si sami většinu potřebných tekutin. Vědci doufají, že by výzkum mohl pomoci při vývoji nových způsobů léčby onemocnění srdce a oběhového ústrojí u lidí.

naidka ( 10. května 2014 17:13 )

To je všechno pěkné, otylí lidé s vysokým cholesterolem budou mít šanci uzdravit se při onemocnění srdce a oběhového aparátu aplikací specifického genu ledních medvědů. Jakou šanci potom ale bude mít populace ledních medvědů?

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud