Atentát! Starostu Charkova střelili do zad. Bojuje o život

Starosta Charkova Gennadij Kernes byl postřelen do zad. Na Twitteru se prezentoval jako velký sportovec.
Autor: ČTK - 
28. dubna 2014
12:31

Charkovský starosta Gennadij Kernes se dnes stal obětí atentátu. Podle médií byl střelen do zad při koupání v jednom z místních termálních pramenů, kde ho ze zálohy napadli neznámí pachatelé. V charkovské nemocnici je nyní Kernes operován, lékaři podle místních médií bojují o jeho život.

Kernes byl starostou Charkova ještě za vlády prezidenta Viktora Janukovyče a po převratu byl považován za prorusky orientovaného politika. Koncem února se v médiích objevily zprávy, že spolu s tehdejším charkovským gubernátorem Michailem Dobkinem odletěl do Ruska. Ke svým povinnostem na charkovské radnici se ale zakrátko vrátil. V polovině března Kernese vyslýchala kyjevská tajná služba kvůli podezření z únosu a přípravy vraždy, zatčen ale nebyl.

Pětapadesátiletý Kernes se počátkem dubna snažil mírnit volání charkovských separatistů po odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku. Značnou pozornost tehdy vyvolala jeho slova o tom, že referendum o federalizaci Ukrajiny nemá oporu v zákonech. "Charkov je součástí Ukrajiny a žádná separatistická referenda se tu pořádat nebudou," prohlásil starosta.

Ještě ve čtvrtek přijel Kernes mezi radikální proruské demonstranty na centrální charkovské náměstí Svobody, aby zmírnil jejich protesty. Agresivně naladěný dav mu ale zabránil v jakémkoli projevu a pokusil se ho fyzicky napadnout. Starostu z pódia urychleně odvedla ochranka.

Podle ukrajinské státní televize NTKU stojí za atentátem proti Kernesovi Moskva. "Rusko vyhledává a likviduje klíčové body odporu," uvedl v televizi charkovský šéf NTKU Zurab Alasanija. List Ukrajinska pravda napsal, že do nemocnice za postřeleným Kernesem přijel jeho přítel Dobkin, který se chce v květnových volbách ucházet o post ukrajinského prezidenta.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

czrus ( 30. dubna 2014 05:25 )

Poslanec Europarlamentu: Sankce EU proti Rusku se obrátí proti Evropanům http://czech.ruvr.ru/news/2014_03_25/Poslanec-Europarlamentu-Sankce-EU-proti-Rusku-se- obrati-proti-Evropanum-4279/

czrus ( 29. dubna 2014 11:09 )

NAM SE LIBI SANKCII ! a VAM SE LIBI ??? https://twitter.com/0ur_next/status/460843725044719618/photo/1

czrus ( 29. dubna 2014 10:42 )

NADHERA KRYMU ! JE LEPSEJ NEZ CHORVACKO ! A JE LEVNEJSEJ ! https://twitter.com/infoborona/status/461061297321574401/photo/1

czrus ( 29. dubna 2014 09:30 )

TET TOHO ZIDA CO HRAL DVOJNU HRU ! VODVEZLI DO IZRAELJA NA OPERACII ! ALE POCHIBUJI ZE ZUSTANE NA ZIVU ! KULKA MU ZNICELA VNITREK A POSKODILA PATER !

123automobil ( 29. dubna 2014 08:29 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud