Žíravina mu zničila život! Kvůli cizí nedbalosti je doživotním invalidou

Autor: František Prachař - 
28. dubna 2014
22:54

Jeslti má někdo na světě smůlu, tak je to Pavel Hiršl (43) z České Kubice na Domažlicku. Dvě manželství mu nevyšla, platí alimenty, je bez práce. Když ji měl, napil se z lahve žíraviny a devět měsíců nebylo jisté, zda přežije.

Týdenní dovolenou si Pavel Hiršl v září 2008 spolu s manželkou Allou, pocházející z Ukrajiny, pěkně užili. Pak se oba společně vrátili do práce – do kravína ve Všerubech, který patří společnosti Všezep. Alla tam dojila krávy a Pavel je krmil.

Po šichtě, jak byl zvyklý, sáhl po lahvi s minerálkou, kterou tam před sedmi dny nechal, a napil se. Do žaludku se mu dostalo větší množství žíraviny. Calgonit steroid Forte 15 ho málem zabil. Z nemocnice ho pustili až v květnu 2009, po devíti měsících.

Po špitálech

„Lahve se svým pitím měl v kravíně kdekdo,“ vysvětluje Pavel Hiršl. „Jak jsem mohl tušit, že zootechnik zrovna tu moji vylije a nalije tam bůhví proč žíravinu.“

Neuvěřitelná pracovní nedbalost přišla Pavla draho. Z domažlické nemocnice ho převezli do Plzně. Měl poleptanou ústní dutinu, zničený jícen a poškozené plíce, protože část žíraviny v prvotním šoku po napití i vdechl. „Lékaři museli synovi jícen nahradit kusem jeho žaludku,“ vzpomíná na synův pobyt v nemocnicích paní Marie Hiršlová (62). Ta ho zastupuje v právních úkonech, protože po otrávení Pavlovi vypadává paměť, špatně se orientuje, někdy nedokáže srozumitelně uvažovat.

„Může uvařit a leccos spraví, ale jinak je jako dítě,“ dodává takřka nepohyblivá paní s těžkou artrózou. K dovršení všeho je její manžel Josef (64) v podstatě nevidomý, rozezná jen stíny a obrysy.

Následky

Pavlovi se manželství rozpadlo, Alla devět měsíců nečekala, našla si náhradu.  

Pavel po chvilce zaváhání líčí, jak se s Allou seznámil ve folmavském Lady Baru. „Co by dělala, šlapku dělala,“ odpovídá. On sám tam nastoupil jako ochranka a údržbář.

„Když jsme se vzali, pracovala po svatbě jako barmanka. Jenže začala chlastat a vyhodili ji. Já šel za ní a skončili jsme u krav,“ vysvětluje Pavel.
Začal pít, Alla vyměnila zámky a Pavel se odstěhoval k rodičům.

Peníze

Nikdo tehdy netušil – a Pavel také ne, že jeho bývalá nadělala obří druhy, kolem pěti set tisíc. „A můj Pavel si ve stavu, v jakém tehdy byl, vzal půjčku 90 000 korun. Kam ty peníze přišly, nevím, a on si na nic nevzpomíná,“ krčí rameny paní Marie. Podle jejích slov tak všechno odškodnění od pojišťovny – kolem půl milionu – spolkly splátky Alliných dluhů. „I exekuci jsme měli,“ říká se slzami v očích.

Prodali, co mohli, a teď bydlí v obecním domě, stavěném jako domov důchodců. Rodiče v jedné místnosti a Pavel v druhé. Život na necelých patnácti čtverečních metrech nestojí za nic. Do místnosti se vejdou dvě válendy, stolek se dvěma křesílky a televize, skříň a jinak nic. Není tam k hnutí.

Soudy

Rodina Hiršlova společnost Všezep zažalovala o dva a půl milionu korun. Jenže soudy se vlečou, Všezep se odvolává, požaduje stále nové znalecké posudky a částku 2.565.000 korun, kterou spočetl právník rodiny, prohlašuje za likvidační. Mimochodem – jednatelé společnosti Koranda a Žambůrek odmítli k celé záležitosti cokoliv říci.

Soudní stání byla nejprve v Domažlicích a pak u Krajského soudu v Plzni. Ten stanovil, že Pavel Hiršl má právo na třetinu z oněch dvou a půl milionu. Domažlický soud ale po odvolání Všezepu požádal 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy o nové posouzení Pavlova stavu. Tři její docenti a jeden profesor jsou podepsáni pod znaleckým posudkem, který mimo jiné zajímavým způsobem předpovídá budoucnost.

Uvádí: „Je pravděpodobné, že nebýt pracovního úrazu, žalobce by se nestal invalidním v roce 2009, ale až v roce 2012 pro obecná onemocnění, jimiž trpí.“ To je podle názoru Hiršlových ukázka zaměnění příčiny a následku, a tak požádali o jiný posudek. „Oni nezkoumají, co se stalo a jak to mého syna ovlivnilo, ale to, co by mohlo být, kdyby…“ rozčiluje se paní Hiršlová.

Její Pavel má zničený život a to žádné posudky nespraví. Snad se někde najde zdravý rozum…

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

maryfox ( 29. dubna 2014 09:21 )

Tady se nedá mluvit o smůle, na svém pádu tento muž poctivě makal.A podařilo se.

jana999 ( 29. dubna 2014 09:07 )

no určitě to nebyla minerálka ta je v petlahvích a kyselinu by nevydržela

podlesni ( 29. dubna 2014 00:30 )

Článek je naprosto nepřehledný, neorientuji se kdo co kdy kde jak....

jizerka ( 29. dubna 2014 00:21 )

maminka Pavla je stará jako jsem já, chodí o berlích, trpí nadváhou a nohy to odnesly, měla by se možná zamyslet nad sebou, jestli si nepohyblivost nezavinila sama. Její syn si vzal lehkou děvu, taková rodina by nad sebou neměla naříkat. Styděla bych se nechat se fotit v Blesku a vyprávět o svoji přitroublé rodině, kdo ví, jak to s tou flaškou bylo. Divná rodina a ještě se lituje, nechápu proč, do malérů a finančních problémů se dostali sami vlastní vinou a blbopstí! Takové lidi nepolituji!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud