Typický český závistivec? Mladý Moravák se středoškolským vzděláním

Ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
23. dubna 2014
14:31

Více než polovina Čechů někdy ostatním lidem závidí. Touží hlavně po penězích, majetku, úspěchu ale i štěstí druhých. Podle průzkumu agentury Confess Research a Stem/Mark je typickým českým závistivcem muž ve věku 18 až 29 let se středoškolským vzděláním, který žije v krajském městě na Moravě.

Třetina lidí občas zatouží po tom, aby ti, kteří jsou na tom lépe, o svůj majetek a postavení přišli. Ti, kteří se se závistí již setkali, se zase snaží chovat tak, aby své okolí příliš nedráždili.

Dvě třetiny Čechů mají alespoň občas pocit, že někteří lidé v jejich okolí si to, co mají, nezaslouží. Čtvrtina se také setkala se závistí v rámci vlastní rodiny. "Nadpoloviční procento Čechů považuje závist za typicky český rys a tvrdí, že jsme závistivější než obyvatelé ostatních evropských zemí," uvedl ředitel marketingu Hypoteční banky Jiří Ochec.

Peníze podle průzkumu závidí všichni. Úspěch závidí hlavně ženy, vysokoškolsky vzdělaní lidé a Pražané. Bydlení či vybavení domácnosti je předmětem závisti v krajských městech. Auto závidí muži ve středním věku, dobré rodinné vztahy důchodci a obyvatelé menších měst, práci mladí lidé do 30 let, kariéru Pražané a lidé s vysokoškolským vzděláním a podřízení nadřízeným. Krásu závidí více ženy, zdraví penzisté, dovednosti (sportovní, řemeslné, umělecké) mladí lidé do 30 let. Láska a štěstí, pokud ji nemají, závidí všichni bez rozdílu.

Průzkum také zkoumal, na co jsou Češi nejvíce hrdí. Ženy nejčastěji zmiňovaly vlastní dům či byt, soběstačnost a schopnost zařídit si domácnost tak, aby se v ní všichni členové cítili příjemně. Muži oceňovali především dosažené vzdělání, úspěch v zaměstnání či podnikání. Dále uváděli to, že dokázali zplodit dítě - a že se jim jako první narodil syn - a také manuální zručnost, tedy schopnost postavit vlastní dům nebo alespoň zrekonstruovat byt.

Psycholožka Marta Boučková si nemyslí, že by Češi v souvislosti se závistí představovali nějaký extrém. Závist je podle ní navíc přirozená lidská vlastnost, která v jistém smyslu může být prospěšná. "Když někomu něco závidíme, žene nás to dál, nutí nás to k dalšímu rozvoji a úsilí, protože chceme také něco dokázat," podotkla.

andorea ( 24. dubna 2014 21:36 )

Mám úplně husí kůži...

jana999 ( 24. dubna 2014 09:58 )

a těmi pražáky z ods myslíš langra z olomouce, nebo nečase, taky tam odtud, v ods snad žádný pražák ani není. Oni v jiných stranách, normálního pražáka, zajímá jen jeho práce a chalupa na nic jiného nemá čas, i mezi prostitutkama nenajdete pražandy ale přespolní

jana999 ( 24. dubna 2014 09:51 )

tak zajedeme do sklípku do rakouz no, levnější, kvalitnější

jana999 ( 24. dubna 2014 09:21 )

no jedno je fakt, že se pořád nadává na pražáky politiky, ale nenajdete tam ani jednoho pražáka, všichni jsou z moravy, dokonce i primátor, chtěla bych vidět jestli by vůbec měl šanci pražák být v Brně primátorem. Chtěla bych abychom si mohli svého primátora volit samy.

jana999 ( 24. dubna 2014 09:18 )

tak já jsem teda taky zažila takovou nenávistnou závist jen od kamarádek z Moravy, přitom jsem jim vždycky pomáhala. A když jsem studovala v Austrálii, tak jsme si mezi sebou vymněnovali zkušenosti, kde sehnat brigádu, nejvíc byli vstřícní pražáci, moraváci jen profitovali ale nepomohli nikomu ani samotným moravákům

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud