USA obnoví vojenskou pomoc Egyptu. Pošlou desítku vrtulníků Apache!

Bojový vrtulník AH-64D Lonbow Apache.  (Autor: Boeing/wikipedia)
Autor: ČTK - 
23. dubna 2014
07:32

Spojené státy se rozhodly obnovit vojenskou pomoc Egyptu zastavenou loni po armádním puči, který svrhl demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího. První dodávkou bude desítka bojových vrtulníků Apache.

Vláda prezidenta Baracka Obamy se podle mluvčí ministersva Jennifer Psakiové ujistila, že Egypt dodržuje mírovou dohodu s Izraelem a proto splňuje podmínky poskytnutí vojenské pomoci v boji s teroristickou hrozbou. Washington proto uvolní dodávku deseti útočných helikoptér, kterou zmrazil loni v červenci.

Spojené státy zastavily v říjnu také plánované zaslání tanků, stíhaček a další vojenské techniky i 260 milionů dolarů v hotovosti Egyptu poté, co egyptské úřady použily násilí proti demonstrantům, kteří protestovali proti svržení Mursího. Washington se tehdy obával možného porušování lidských práv v zemi.

Boj proti terorismu

Zastavení pomoci vyvolalo nezvyklé napětí mezi Egyptem a Spojenými státy, které od podpisu mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem v roce 1979 posílaly této nejlidnatější arabské zemi podporu ve výši kolem 1,3 miliardy dolarů ročně.

Úterní rozhodnutí americké vlády umožňuje kromě vrtulníků obnovit také další část vojenské pomoci, zvláště tu, která je určena na boj s teroristy na neklidném Sinajském poloostrově.

Americký ministr zahraničí John Kerry bude podle AP dnes o této problematice ve Washingtonu jednat se šéfem egyptské tajné služby.

krupan10 ( 25. dubna 2014 14:07 )

to jste vystihl přesně, je to tupej lofas

krupan10 ( 25. dubna 2014 14:06 )

jo, to máte pravdu. Rakušáci investovaliv Rusku na olympiádě1,4 mld. Eur, naši tupani ani kačku.

krupan10 ( 25. dubna 2014 14:03 )

ty jseš vůl, jak čapa, totálně vymytá kebule

japos22 ( 23. dubna 2014 16:02 )

Ty si myslíš, že USA jsou ochotny pomáhat zadarmo a nezištně?

smrk ( 23. dubna 2014 10:35 )

Zazibol - na tobě je vidět,že jsi od přírody b.l.b.e.j.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud