Odveta za šikanu: Chtěl se pomstít sousedovi, zapáli mu rohožku. Ten uhořel!

Dva muži a jedna žena údajně okradli stát o 2,6 miliardy korun. Nyní byli obžalováni - ilustrační foto  (Autor: profimedia.cz)
Autor: iža, lvi - 
2. dubna 2014
16:06

Za žhářský útok v Havířově na Karvinsku, při němž předloni zemřel starší muž, soud poslal dvaatřicetiletého Tomáše Macka na 11 let do vězení. Požár založil ze msty kvůli údajné šikaně syna. Macek byl odsouzen za obecné ohrožení. V domě spalo 22 lidí. Několik z nich skončilo v nemocnici.

Rozsudek zatím není pravomocný. Odsouzený muž si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Státní zástupce byl s verdiktem spokojený. Ještě v soudní síni se vzdal práva na odvolání.

Podle psychologa je odsouzený muž impulzivní a má sklony k agresivnímu jednání. V minulosti byl už několikrát odsouzen. Na druhou stranu se policii přiznal a pomohl případ objasnit. Soudce řekl, že motiv, údajnou šikanu syna odsouzeného, nezkoumal. "Ať násilí dosáhlo jakékoliv intenzity, tento způsob řešení problému byl nepřijatelný," konstatoval předseda senátu. Macek ale tvrdil, že chtěl jen něco poškodit. "Nechtěl jsem nikomu ublížit. Je mi to líto," řekl policistům při výslechu. Dnes u soudu odmítl vypovídat.

Chtěl jsem jim za trest něci poškodit

Podle dostupných informaci se tehdy šestiletý syn obžalovaného stal obětí násilného chování spolužáka ze školky. Situace trvala delší dobu. Macek tvrdí, že se ji snažili řešit ve školce i s matkou údajného násilníka. Nic se ale nestalo. "Uvažoval jsem proto, co bych jim provedl. Byl jsem na ně naštvaný. Rozhodl jsem se, že jim něco poškodím," uvedl Macek do policejního protokolu.

Vše vyvrcholilo předloni v noci na 18. května. "Malý brečel, nejedl. Měl strach jít do školky," popsal situaci doma. Okolo půlnoci proto z bytu odešel a vyrazil do své garáže. Tam si vzal ředidlo a zapalovač. Tvrdí, že chtěl pouze ředidlem rozleptat rohož před dveřmi. "Ředidlo s ní ale nic nedělalo," řekl. Proto kolem 02:00 vzal zapalovač a rohož zapálil. Z panelového domu, kde v tu chvíli spalo 22 lidí, rychle odešel.

Oheň se rozšířil na dveře a pak i do bytu rodiny. Bydlela v něm matka údajného násilníka, šestiletý chlapec a jeho dědeček. "Probudilo mě praskání a šumění. Když jsem vyšla na chodbu viděla jsem vstupní dveře v plamenech," popsala situaci v bytě mladá žena. Vzbudila otce a pak spěchala za synem. V té době se byt i další prostory domu plnily jedovatým kouřem. Se synem pak stála u otevřeného okna. "Věřila jsem, že otec oheň uhasí," řekla.

Macka neznám, netuším, proč to udělal

Nakonec ji i syna museli z bytu vyvést hasiči. Vynesli i jejího zplodinami otráveného otce. Muž byl v bezvědomí a o několik měsíců později v nemocnici zemřel. V péči lékařů skončili i další lidi včetně dvou dětí. "Žádného Macka neznám. Nepamatuji si, že bychom spolu něco řešili ve školce. Netuším, proč to udělal," řekla mladá žena.

Macek si víc než rok po požáru vyslechl obvinění z obecného ohrožení. Policisté pracovali s několika verzemi. Od začátku se domnívali, že byt někdo zapálil úmyslně. Mohlo jít o sousedské spory, osobní vztahy obyvatel bytu či pomstu, při které si pachatel spletl byt. Případ pro nedostatek důkazů odložili. "Po čase jsme se dostali k zajímavým informacím. Na jejich základě jsme případ znovu otevřeli," řekl už dříve šéf moravskoslezských kriminalistů Antonín Řezníček.

dobrotka ( 2. dubna 2014 17:21 )

"Po čase jsme se dostali k zajímavým informacím. Na jejich základě jsme případ znovu otevřeli," řekl už dříve šéf moravskoslezských kriminalistů Antonín Řezníček. Blesku! A kde jsou ty "zajimave informace"?????????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud