Po zavedení letního času přibývá infarktů, zjistili vědci

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: scom)
Autor: ČTK - 
29. března 2014
18:10

Den po zavedení letního času se o 25 procent zvyšuje počet srdečních záchvatů. Po přechodu na zimní čas jich naopak prakticky stejným poměrem ubývá. Vyplývá to ze studie amerických vědců, která byla dnes zveřejněna v online revue Open Heart a prezentována na konferenci amerických kardiologů ve Washingtonu.

Většina evropských zemí přechází na letní čas o nadcházející noci na neděli.

Americká studie hodnotila údaje za čtyři roky z nemocnic v americkém státě Michigan. V pondělí po zavedení letního času, kdy se den o hodinu zkrátí, se počet infarktů zvýšil oproti jiným pondělkům o 25 procent. Naopak, když se zavádí zimní čas a den se o hodinu prodlouží, počet srdečních záchvatů poklesl o 21 procent.

Studie zjistila, že během celého týdne po jakékoli změně času, se ale počet infarktů nemění. První den po přechodu na letní čas těchto případů přibývá a v dalších dnech jich ubývá, řekl hlavní autor studie kardiolog Amneet Sandhu z Coloradské univerzity v Denveru.

Připomněl, že předcházející studie ukázaly, že v pondělí je tradičně nejvíce infarktů. Porovnáním záznamů z posledních čtyř let ale zjistil, že v pondělí po přechodu na letní čas je srdečních záchvatů ještě víc.

Studie uvádí, že nemůže s jistotou určit příčiny nárůstu či poklesu infarktů po změnách času. "Nárůst v pondělí ráno je zřejmě důsledkem kombinace faktorů, včetně stresu ze začátku nového pracovního týdne," řekl Sandhu novinářům. "Se zavedením letního času se všechny tyto faktory posilují ztrátou jedné hodiny spánku. Možná lidé s problémy se srdcem jsou vystaveni při změně času většímu riziku. Je také možné, že lidé vůbec jsou velmi citliví na ztrátu i jediné hodiny spánku," dodal.

"Ať jsou však příčiny jakékoli, závěry studie zřejmě ukazují, že v pondělí po zavedení letního času by mohl být posílen personál nemocnic," řekl Sandhu. Podle něj by se však obdobné studie měly provést i ve státech jako Havaj a Arizona, kde letní čas nezavádějí.

perci5 ( 31. března 2014 10:50 )

-poprvé byl zaveden letní čas v r. 1916 za Rakouska-Uherska v období 1.svět. války. Jak je známo větší úmrtnost bývá na jaře a na podzim, je to souvislost se změnou počasí, takže já bych v tom neviděl příčinu přechodu na letní, nebo zimní čas. Já jsem spokojen.

e.44 ( 30. března 2014 12:53 )

Jděte s tím letním časem už do PRD*ELE. Je k hov*nu, v ničem už dlouhá léta není užitečnej, akorát lidem příšerně rozhodí biorytmus a ničí život

zabibol ( 30. března 2014 09:17 )

Letní čas u nás kdysi zavedli komunističtí zločinci!!!

verascholcz ( 29. března 2014 22:25 )

referendum ,nějak mi to vypadlo

verascholcz ( 29. března 2014 22:24 )

V Austrálii bylo před několika lety,jestli zrušit nebo nechat letní čas,lidi byli proti a hodiny běží jak mají,je to opičárna k ničemu.

Zobrazit celou diskusi