„Bohužel si skoro nic z toho, co se událo, nepamatuji. Vím jen, že se mi udělalo zle a upadla jsem,“ shrnuje své pocity paní Bulavová, která ležela na oddělení ARO dva týdny v kómatu. Žena měla štěstí, že jí v momentu, kdy ji infarkt postihl, byla nablízku její dcera, která okamžitě přivolala záchranku.

Tím však důchodkyně z Frýdecko-Místecka neměla zdaleka vyhráno. I když se posádce záchranné služby podařilo během resuscitace stav jejího srdce stabilizovat, po převozu do nemocnice ji museli oživovat podruhé a následkem těžkého selhání srdce jí přestaly pracovat její doposud zdravé plíce. Vzhledem k rozsahu poškození plicní tkáně již nestačil k podpoře dýchání klasický plicní ventilátor a paní Bulavová musela být napojena na náhradu orgánové funkce plic metodou ECMO, kterou lékaři v Nemocnici Podlesí použili vůbec poprvé.

Nová metoda

„U klasického ventilátoru jsou využity ještě zbytkové funkce vlastních plic pacienta. Při metodě ECMO je pak pacient napojen na mimotělní systém okysličování krve,“ vysvětluje MUDr. Roman Hanák z oddělení ARO. Pacientce tak byla žilní krev okysličena a následně vrácena zpět do žíly. To jí zachránilo život, neboť lidský organismus toleruje pokles okysličení krve pouze do určité hranice, pod níž již dochází k neodvratné smrti.

„Když jsem poprvé otevřela oči, byl to šok, všude samé hadičky. Vůbec jsem nevěděla, co se děje. Můj stav se však po malých krůčcích začal pomalu zlepšovat,“ svěřila se novinářům v nemocnici zachráněná seniorka. Nyní již může vstát i sama z postele a v brzké době ji lékaři propustí domů. „Chtěla bych nesmírně poděkovat všem lékařům, díky kterým jsem přežila, je to jen a jen jejich zásluha,“ řekla se slzami v očích dojatá pacientka.

Infartk postihne tisíce Čechů

Ročně postihne infarkt v Česku téměř 40 tisíc lidí a 40 procent z nich pak na selhání srdce umírá. Výjimkou už dnes nejsou ani dvacetiletí. Většina lidí zemře v první hodině od počátečních příznaků, jimiž je především výrazná až krutá bolest na hrudi v oblasti prsní kosti, doprovázená často opocením, pocitem na zvracení či zvracením, slabostí a mdlobami.