Kdo vytváří falešné stopy a kde je boeing s 239 lidmi? Dělník tvrdí: Viděl jsem hořící letadlo!
Pátrání po zmizelém letadle malajsijských aerolinek je v plném proudu. Internet je plný teorií o tom, co se mohlo stát. S jistotou ale neví NIKDO vůbec NIC! Dokud se nenajdou trosky, není stoprocentní jistota, že se letadlo skutečně zřítilo. Pátrací týmy zkoumají oblast o rozloze 70 000 kilometrů čtverečních! Už dvakrát hlásily satelity nález trosek, vždy se ale ukázalo, že ze ztraceného boeingu nepocházejí...
Tentokrát je tu další svědectví. Pochází od dělníka, který tvrdí: Viděl jsem hořící letadlo. Jenže nejde jen o další falešnou stopu?
Exploze ve vzduchu?
Zaměstnanec vietnamské ropné plošiny Michael Jerome McKay poslal malajsijským úřadům dopis, že viděl ve vzduchu výbuch. Uvedl i přibližné GPS souřadnice a lokalizace odpovídá místu, kde letadlo zmizelo z radarů. „Z mého pohledu nebyl vidět pohyb, takže ten »předmět« letěl buď směrem ke mně, nebo směrem ode mě. Oproti běžně létajícím letadlům se exploze odehrála o něco níže.“
Změna trasy?
Malajsijský vojenský důstojník zase tvrdí, že 45 minut po zmizení boeingu spatřil na svém radaru neidentifikovatelné letadlo. „Netuším, zda se jednalo o let MH370, požádal jsem proto úřady o pomoc s identifikací,“ vysvětluje voják, proč spatření neznámého letadla hlásil. Záhadný stroj se nacházel nedaleko thajského ostrova Phuket, tedy 800 km západně od předpokládaného místa havárie.
Také americký list The Wall Street Journal napsal, že pohřešovaný letoun mohl být ve vzduchu ještě čtyři hodiny poté, co přerušil kontakt se zemí, a letadlo tak mohlo za záhadných okolností skutečně cestovat ještě stovky kilometrů. Vyplývá to prý z analýzy dat, která motory letounů Boeing 777 automaticky posílají na zemi v rámci průběžného monitorovacího programu.
Jenže podle malajsijského ministerstva dopravy jsou tyto zprávy, že boeing po přerušení kontaktu s dispečery byl ještě několik hodin ve vzduchu, mylné...
Chaos v informacích a kritika Malajsijců
Chaotické informování a mnoho protichůdných vyjádření otřásla důvěrou v malajsijské vyšetřovatele, konstatovala však agentura DPA. Čínský premiér Li Kche-čchiang požádal, aby bylo pátrání po stroji dál rozšířeno a aby se zlepšila koordinace úsilí o nalezení letounu, na jehož palubě bylo 154 čínských občanů. "Dokud existuje jen jiskřička naděje, pátrání po letounu nevzdáme," řekl Li na závěr zasedání čínského parlamentu. Malajsijský ministr dopravy Hussein kritiku odmítl. "Neučinili jsme nic, co by pátrání bránilo. Malajsie nemá co skrývat," zdůraznil.
Zakázaný start?!
V minulosti se ztracenému boeingu po kolizi s jiným letadlem ulomil kus křídla. Porucha byla opravena a aerolinky dostaly povolení stroj opět používat. Teď se ovšem ukázalo, že před půl rokem vydal americký letecký úřad FAA varování, že se řada Boeing-777 »nepovedla«, letadla rychle rezavějí, v trupu se tvoří trhliny a může se stát, že v jejich kabině dojde k náhlému poklesu tlaku, nebo dokonce k rozlomení letadla! Jak je vůbec možné, že stroj směl vzlétnout?!
Pokud skutečně došlo k havárii, kde ale jsou trosky letadla? Číňané včera tvrdili, že pomocí satelitu našli v moři hned tři objekty, které mohly pocházet z letadla. Jenže hledání těchto údajných úlomků dnes skončilo bezúspěšně. Do oblasti vyslaly své stroje Malajsie a Vietnam, žádný z nich ale předměty neobjevil. Obrázky možných úlomků se přitom objevily ve středu na webových stránkách čínské vlády.
Ono se už to ouško trhá a pohár trpělivosti lidu přetéká, tak jen myslete, aby se šlo po správných lidech;-)