
Exkluzivně ze Sevastopolu: Jsou tady jaderné zbraně, máme strach o naše děti! bojí se místní Rusové
Bitva o Krym je na spadnutí! Putin dostal zelenou k vojenské operaci, ukrajinská opozice žádá mobilizaci armády. Strategický význam má pro Rusko zejména černomořský přístav Sevastopol, kde kotví největší válečné lodě. Blesk.cz se proto exkluzivně spojil s naší zvláštní zpravodajkou Alyonou, která ve městě žije.
Alyona patří k ruské menšině na Ukrajině. Místní Rusové se podle ní obávají ústrků ze strany nové ukrajinské vlády. Městem kolují zprávy, že Kyjev chystá odpojení elektřiny, vody a dodávky potravin.
Během pátku přistálo na sevastopolském letišti Belbek několik vojenských letadel s přibližně 6000 ruských vojáků, aby posílilo ochranu vojenských objektů a hlavně svých muničních skladů. "Vždyť ruská armáda tu má i jaderné zbraně… Měli bychom mít strach, kdyby nic nepodnikli," říká Alyona a dodává: "Po tom, co tu dnes ráno na jednom kontrolním stanovišti našli v autě 800 kilo trhavin, jsem si jista, že nějaká ochrana je namístě. A jakou nám a našim dětem zajistí teď Kyjev?"
Město Sevastopol údajně zřídilo kontrolní stanoviště před městem i v samotném Sevastopolu, ale i na strategických místech po celém Krymu vznikají podobná stanoviště.
Na těchto postech drží stráž místní mladíci. Jsou údajně neozbrojeni a v civilních šatech. Mají reflexní vesty, jsou označeni jen černozlatou stužkou, která vyjadřuje proruskou příslušnost, nebo bílou páskou, kde je příklon k rusku přímo napsán. Podle Alyony se kdosi snaží do města pašovat zbraně, ale nedokáže říct odkud tyto informace přicházejí.
A právě informace jsou samostatnou kapitolou. Co se děje, se Alyona dozvídá nejčastěji od svých kamarádů prostřednictvím sociálních sítí, ale také přímo v ulicích Sevastopolu. Spoustu zpráv nelze potvrdit a fámám se nelze vyhnout.
"Volají mi i příbuzní z jiných částí Ukrajiny a ptají se, jestli nemrzneme, že u nich v televizi říkají, že máme odpojené dodávky tepla, vody, elektřiny. Vysvětluji jim, že nic takového se neděje, ale strach máme, protože tím nám z Kyjeva skutečně vyhrožují. Že zastaví všechno - vodu, dodávky zboží - potravin. Ale kdo jsou ti, kdo vyhrožují, je také těžké říct, stejně tak, jestli jsou sto to udělat. Strach tu každopádně je," říká Alyona Tikhonova, která komunikuje s Blesk.cz ze Sevastopolu.
Berkut je tu s námi
"Teď jsou tady s námi i policisté z Berkutu. Museli odejít z Kyjeva a ze Lvova. Hrozilo jim lynčování, mají tu i své rodiny. Naštěstí je místní hoteliéři ubytovávají ve svých hotelích a penzionech. Hodně lidí je rozhodnutých je ubytovat i ve svých domech, když bude potřeba. Vždyť mají s sebou malé děti."
Berkut - jednotka těžkooděnců, která zasahovala proti demonstrantům na Majdanu a ve Lvově, byl rozpuštěn prozatímním ukrajinským prezidentem. Poté, co je krymská samospráva pozvala na Krym, ruský prezident Putin nařídil urychlené vydání ruských pasů všem členům Berkutu, kteří o to požádají. "Už se pomalu zapojují do ochrany Krymu před teroristy," říká Alyona.
Situaci na Krymu budeme nadále sledovat a prostřednictvím našeho kontaktu na místě přineseme další informace.
Lidé se bojí války! I vropané se bojí jaderných střel