Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Moskva nebude žádost Krymu o pomoc ignorovat. Ukrajinská armáda je v pohotovosti

Autor: ČTK - 
1. března 2014
09:06

Situace na Ukrajině se začíná pořádně vyhrocovat! Premiér Krymu dnes nejprve požádal Rusko o pomoc - to oznámilo, že prosbu ignorovat nebude. Ukrajinské ministerstvo vnitra následně uvedlo armádu do pohotovosti. Ruští vojáci prý obsadili vojenské letiště na východě Krymu a snaží se ovládnout základnu protivzdušné obrany. Letiště v Simferopolu je zavřené.

Ruští vojáci údajně obsadili vojenské letiště na východě ukrajinského Krymu a snaží se ovládnout i protiletadlovou raketovou základnu na západě tohoto autonomního poloostrova. Podle agentury Interfax to tvrdí jistý představitel ukrajinské armády.

Proruský krymský premiér Sergej Aksjonov dnes vyzval Rusko, aby pomohlo s udržením pořádku v autonomii. Později oznámil, že příslušníci ruské černomořské flotily střeží na Krymu klíčové budovy. Flotila ostrahu objektů následně potvrdila.

Zmíněný zdroj z ukrajinské armády tvrdí, že ruští vojáci ovládli vojenské letiště u města Kirovske, které armáda využívá především pro transportní letadla. Již v noci na pátek zablokovali proruští ozbrojenci mezinárodní letiště v Simferopolu, správním středisku Krymu, a také vojenské letište u Sevastopolu. Simferopolské letiště dnes potvrdilo, že je mimo provoz, neboť vzdušný prostor byl uzavřen.

Do areálu zmíněné raketové základny na západě Krymu údajně vstoupila asi dvacítka ruských vojáků s úmyslem převzít její kontrolu. Zpráva se však nezmiňuje o případných bojích či zraněných, na místě se prý vyjednává.

Ruská Státní duma (dolní komora parlamentu) dnes vyzvala prezidenta Vladimira Putina, aby podnikl opatření ke stabilizaci situace na ukrajinském Krymu. Řešením by mohlo být vyslání "menšího vojenského kontingentu". Dnes to podle agentury Reuters prohlásila šéfka horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková. Rusko by podle ní vojáky rozmístilo na Krymu z bezpečnostních důvodů.

Aksjonov podle agentury RIA Novosti tvrdí, že situace na Krymu je pod kontrolou a že na místě působí "pracovní skupina", do které jsou zapojeni i příslušníci černomořské flotily.

Aksjonov dnes vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby Rusko pomohlo se zajištěním míru a pořádku na poloostrově. Podle nejmenovaného představitele Kremlu Moskva tuto žádost ignorovat nebude a záležitost podle RIA Novosti prověří.

"S vědomím své odpovědnosti za životy a bezpečnost občanů žádám ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc se zajištěním míru a klidu na území autonomní republiky Krym," uvedl Aksjonov v prohlášení. Aksjonov také oznámil, že přebírá velení nad ukrajinskými jednotkami ministerstva vnitra, kontrarozvědkou SBU, námořnictvem, sbory civilní ochrany a dalšími silami rozmístěnými na Krymu. "Kdo toto nepřijímá, toho prosím, aby službu opustil," dodal.

Aksjonov kritizoval vládu v Kyjevě za to, že porušila ústavu autonomního Krymu, neboť bez konzultací s představiteli tohoto regionu jmenovala nového policejního šéfa. Nová ukrajinská vláda a parlament po sesazení proruského prezidenta Viktora Janukovyče provádí rozsáhlé změny na vrcholných postech v zemi, odvolán byl například náčelník generálního štábu nebo šéf bezpečnostní rady státu.

Krym, kde žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo, ale s novým politickým směřováním Ukrajiny nesouhlasí a hrozí přičleněním poloostrova k Rusku. Moskva má v krymském Sevastopolu pronajatou vojenskou základnu, kde sídlí ruská černomořská flotila.

V posledních dnech z Krymu přicházely zprávy o přesunech ruských vojáků, což v Kyjevě i na Západě vyvolalo obavy z možného ruského vojenského zásahu. Moskva nicméně odmítla, že by připravovala intervenci.

Putin už poslal na Krym asi 6000 vojáků:

Video Ruské tanky míří na Krym - Reuters
Video se připravuje ...

123automobil ( 4. března 2014 07:36 )

123automobil ( 4. března 2014 07:36 )

123automobil ( 4. března 2014 07:35 )

salto ( 3. března 2014 11:18 )

Jako USA, tak i Rusko si chrání své občany v zahraničí. O tom žádná, a nic nepomůže ani propaganda, již jsme masírováni a které podlehnou vždy slabší kusy a pak na různých diskusích vystupují hulvátsky a jejich argumenty jsou více než omezené

itartas ( 1. března 2014 21:27 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud