Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Smrt malého Filípka (†1 měsíc) na ubytovně: Kdyby měl postýlku, mohl žít!

Autor: Richard Veselý - 
3. února 2014
09:31

Proč musel zemřít měsíční Filípek? Jeho babička je přesvědčena, že za jeho smrt mohou strašné životní podmínky na ubytovně. Na lepší bydlení prý ale nemá rodina nárok.

Malá místnost, ve které není k hnutí, toalety a sprchy na chodbě. V takových podmínkách na ubytovně na pražských Vinohradech žije rodina Demeterových. Nárok na lepší bydlení prý nemají.

Kdo nám pomůže?

„Na posteli a matracích nás tady spí sedm, z toho tři malé děti. Opakovaně jsme Prahu 3 prosili, aby nám pronajali byt. Zamítli to, ani nám nevysvětlili proč. Kdo může být naléhavější sociální případ, než jsme my?“ popsala Blesku Filípkova babička Zuzana Demeterová. Kdyby měl Filípek svou postýlku, mohl žít.

„Za jeden pokoj tady platíme jedenáct tisíc, ani na to nemáme. Nutně potřebujeme pomoc, ale úředníky na radnici nezajímáme. Bojíme se, že skončíme i s dětmi na ulici,“ popsala paní Demeterová. Ona i její přítel pro Prahu 3 pracují jako uklízeči. „Je to jejich ostuda, že takhle nechají žít své zaměstnance,“ dodala.

Úředníci mlčí

Proč rodina v těžké sociální nouzi nemá nárok na pomoc tam, kde má trvalý pobyt? „Pan Petr Makuňa požádal městskou část Praha 3 v lednu o nájem bytu. Jeho žádost byla začátkem února projednána v komisi pro bytové a nebytové prostory, která ji nedoporučila,“ odbyl Blesk mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický.

Tragická smrt

„Mami, pomoc, Filípek nedýchá,“ zoufale volala mladá maminka poté, co se ve čtvrtek probudila vedle bezvládného tělíčka svého měsíčního chlapečka. „Zkoušeli jsme ho oživovat podle pokynů záchranářů, ale marně. Už byl celý modrý,“ popsala babička chlapce. Dítě se zřejmě udusilo vinou zalehnutí. Výsledky nařízené pitvy by měly být známy příští týden.

Další videa
Články odjinud