Zraněné Ukrajince přivezli do Česka: Chlapci (17) hrozí amputace!

Autor: ČTK, lm, lvi - 
27. 2. 2014
20:42

Na letišti v Praze - Kbelích přistály dnes večer dva armádní letouny s Ukrajinci zraněnými v poslední době při protestech. Ve třech nemocnicích se jich bude léčit zřejmě šestadvacet. Mezi zraněními převažují průstřely a fraktury. Nejmladšímu pacientovi je 17 let a hrozí mu amputace nohy.

Dva vážně zraněné z prvního letounu musel přepravit vrtulník do Ústřední vojenské nemocnice. Na převoz ostatních bylo vyčleněno 18 sanitek, někteří pacienti dokázali za pomoci do sanitek dojít. "Většina z těch chodících byla po operaci, takže ti mohli sedět," uvedl vedoucí týmu armádních zdravotníků Michal Mareček. Další měli poraněné hlavy, páteř nebo plíce. V druhém letadle jsou podle něj také vážně zranění lidé, kteří ale nebudou potřebovat okamžitou operaci.

"Do všeobecné nemocnice je směrováno devět pacientů s poraněními břicha, končetin a obličeje, do Motola devět pacientů ortopedických a s poraněním hrudníku a do vojenské devět pacientů k neurochirurgickým výkonům a s polytraumaty," řekl novinářům lékař Filip Burket. "V žádném případně to není zátěž, která by narušila běžnou péči," uvedla ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková. Podle ní má nemocnice potřebné kapacity, provoz nijak omezovat nemusí a týmy zdravotníků jsou na raněné připraveny.

Motol je podle svého ředitele Miloslava Ludvíka připraven přijmout osm dospělých a jednoho mladistvého v doprovodu matky. "V průběhu večera a noci projdou příjmem, udělají se všechny laboratoře a zobrazovací metody a k ránu se rozhodne, kdo z nich má přijít na případné operační výkony a v jakém pořadí," řekl. Pokud se stav některého ze zraněných zhorší, půjde na sál okamžitě.

"Máme připravený tým a na příjem většího počtu raněných jsme samozřejmě také připraveni," řekla mluvčí vojenské nemocnice Jitka Zinke.

Podle Marečka bude léčení pacientů asi dlouhodobé. Po příletu zpět do Prahy také Mareček doplnil, že pacienti zranění většinou při demonstracích nepocházeli pouze z Kyjeva, někteří i ze 450 kilometrů vzdáleného okolí. Vláda vyčlenila v programu Medevac na léčení deset milionů korun.

K vytipování pacientů humanitární pracovníci používali několik cest. "Velmi dobře zafungoval Facebook. Stránka SOS Euromajdan, kde jsme uveřejnili naše telefonní čísla, že je možnost přepravit zraněné do ČR na léčení," uvedl Kočík. Lékař pak určil, zda je převoz do Prahy přínosný pro zlepšení stavu pacientů.

Možná přiletí i další...

Na seznamu zraněných, kteří by potřebovali být převezeni do Česka, je podle Kočíka více než 70 lidí. Pokud vláda schválí další humanitární lety, zamíří do Prahy i další Ukrajinci. Když ne, seznam využijí zdravotníci z jiných zemí. Češi v Kyjevě spolupracují například s Američany a Kanaďany. Část popálených zase zamířila zřejmě do Německa, řekl Kočík.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček zatím nemá informace o tom, že by se vláda příští týden vysláním další pomoci zabývala. V případě akutní potřeby je ale přesvědčen, že by kabinet další pomoc schválil. "Jsme připraveni o tom jednat," reagoval první náměstek ministra vnitra Jan Sixta.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

kobyla1 ( 28. února 2014 15:45 )

Ať tomu chcípákovi amputujou palici. Stejně v ní má nas.ráno

aanitaa ( 28. února 2014 11:40 )

Ninunko to neni pravda zranene Ukrajince nevozi jenom do Cech , ale do cele Eu .Takze do Nemecka taky !!!!

kramora ( 28. února 2014 09:11 )

kramora ( 28. února 2014 09:10 )

Jo a hlavne priblbli Cechackove posilejte prachy v ruznych TV programech na ruzna konta = Clovek v tisni; Cerveny kriz... atd., oni pak ty prachy zaplati za UKacka nebo jinou havet, kterou sem dovezou a na vas a vase deti se zdravotnictvi vy.sere. Jo a hlavne platte 30 Kc u doktora, preci to nase zdravotnictvi bez toho nezvladne. ZE JEJICH LECBU NEZAJISTI MILIONAR KLICKO.

freedom1 ( 28. února 2014 08:48 )

Vykřikujou na náměstí v Kijevě a požádají o azyl u nás

Zobrazit celou diskusi
Další videa