Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 12°C

Skandál na ČT: Kapela P*ča z h*ven a docent s písní Sieg heil, Baby!

Po podivném představení skupiny Vanessa s nahou tanečnicí se na ČT Art objevila parta P*ča z h*ven (vlevo) a brněnský umělec, který prý má rád Hitlera (vpravo)
Po podivném představení skupiny Vanessa s nahou tanečnicí se na ČT Art objevila parta P*ča z h*ven (vlevo) a brněnský umělec, který prý má rád Hitlera (vpravo)  (Autor: Facebook, Reprofoto ČT)
Autor: simao - 
11. února 2014
18:25

Pořad Tečka páteční noci na ČT Art opět budí vášně. Po kapele Vanessa, šňupající údajně kokain na Bibli, přivítali v pořadu hned dvojici kontroverzních "umělců". Kapelu s podivným názvem P*ča z h*ven a docenta, který také přišel s písní na rtech. Jeho "Sieg heil, Baby" by se však hodilo spíš na neonacistický koncert. Stejně jako veřejné vyznání, že má rád Adolfa Hitlera...

Za peníze diváků - plátců koncesionářských poplatků - se na veřejnoprávním televizním kanále ČT Art občas odehrává podivná show. Do pořadu Tečka páteční noci sice v minulosti přijali pozvání třeba známí popoví interpreti Tomáš Klus, Mandrage, či Jana Kirschner, jenže také několik alternativně laděných umělců...

Po kokainu na bibli přišla P*ča z h*ven

Ve dvou případech však šlo o opravdu silně alternativní program - něco takového jen tak v televizi neuvidíte. Rozruch loni vyvolala kapela Vanessa se zpěvákem Samirem Hauserem a "doprovodným programem", zahrnujícím lajnu koksu na Bibli, nahou tanečnici s lízátkem v podobě vaginy a mávání umělými údy na diváky... Nelíbí? Přepněte si!

Na konci ledna pak došlo k odvysílání další kontroverzní epizody. Tentokrát se hosty staly představitelé brněnské hudební a výtvarné scény - skupina P*ča z h*ven a svérázný docent z brněnské Fakulty výtvarných umění Václav Stratil. A aby toho nebylo málo, přišel i polonahý alternativní léčitel - vymítač negativní energie.

"Tečka páteční noci je talkshow kulturního kanálu ČT art vysílaná v pozdních večerních hodinách, která mapuje aktuální trendy tuzemské umělecké scény a otevírá prostor i alternativním kulturním počinům. Talkshow je vysílána živě, z čehož vyplývají výhody i rizika, které s sebou přímý přenos přináší," hájí přitom pro Blesk.cz koncept pořadu mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Autoři remixu slovenské hymny a muž, co má rád Hitlera

Undergroundová skupina P*ča z h*ven již loni pobouřila Slováky předělávkou jejich hymny Nad Tatrou sa blýská, která se objevila také na obrazovce ČT v pořadu Celnice. Rozruch budí však hlavně názvem kapely. "Je to chytlavé, snadno zapamatovatelné a těžko se toho zbavuje. Každopádně to už nevnímáme jako vulgarismus, spíš jako ustálené spojení slov, kde p*ča nemůže existovat bez h*vna a naopak," vysvětluje kapela v rozhovoru pro web pražského klubu Chapeau Rouge, kde před časem vystoupila.

To docent Stratil zvolil pro svůj "opus" podivný název "Sieg heil, Baby" a navrch dodal, že má rád Adolfa Hitlera jako člověka, upozornil server lidovky.cz, podle kterého chce nyní obsah pořadu prozkoumat člen Rady ČT Radek Mezuláník. "Vadily mi především věci, které se týkaly neofašismu... Je potřeba to prošetřit. Nemusel být porušen zákon, ale bylo to v každém případě na hraně," řekl zmíněnému serveru.

Mluvčí ČT: Proč není pořad v archivu

Na hodnocení Stratilova vystoupení jsme se proto zeptali přímo v České televizi. "Docent brněnské Fakulty výtvarných umění VUT Václav Stratil přímého přenosu bohužel nevyužil ryze k prezentaci svých uměleckých postojů, ale i k prezentaci osobních názorů, od nichž se však moderátor pořadu ještě v průběhu vysílání jasně distancoval, stejně jako tvůrčí tým Tečky," vysvětlila Blesk.cz mluvčí ČT.

Tento díl přitom (stejně jako ten s Vanessou) není možné přehrát v archivu pořadů na ivysilani.cz. "Litujeme, tuto část nelze zařadit do iVysílání. Autorská práva pro Internet nejsou dostupná," stojí u kontroverzních dílů. Na Kluse a spol. se podívat můžete. Důvod? Humbuk kolem Vanessy v prvním případě, Stratilův "náckovský" výstup v případě druhém. "Právě pro přítomnost těchto výroků Česká televize přistoupila k nešíření pořadu ve svém iVysílání a požádala Etický panel ČT, aby se pořadem zabýval," dodala k dílu se "Sieg heil, Baby" Plívová.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

forlorn ( 12. února 2014 17:35 )

Že se v českých médiích zcela beztrestně pohybuje sofistikovaný nácek ŽITO a v evropské politice rozpínají legální fašistické strany, to je v pořádku. Lepší bude ukázat si na dědu, bezbranného katolíka, zde evidentně pod vlivem substancí dodávaných v průběhu vysílání, který půldruhého života používá hakenkreuz jako cílenou provokaci, pomocí níž odděluje zrno od plev. Náhodou hudebně dobrý díl, Piča z hoven i Fiordmoss. O tom se ale nemluví, protože to není tak zajímavé, jako úchylárny, které tam záměrně nastrkala produkce.

blueskin ( 12. února 2014 11:38 )

až na to, že piča z hoven je jednou z nejlepších současných kapel.

japos22 ( 12. února 2014 10:06 )

Na Čt Art jsou někdy hodně divní umělci, ale tohle je příliš

karllos.dc ( 12. února 2014 08:05 )

souhlas

budybad ( 12. února 2014 07:56 )

Idioti, co nevi nic o zivote a nemaji v sobe kousek slusnosti a citu ani sami k sobe. Jinak by tohle veledilo nemohli stvorit.Klidek, jsou to jen blbecci co se chvili o nich pise. Takovi zapadnou do kola dejin a nikdo po nich za par let ani nevzdechne. Takovych radoby hvezd uz bylo!!Kazdopadne bych to nepropagoval.

Zobrazit celou diskusi