Sněžka je o metr vyšší než se uvádělo: V nejvyšším bodě měří 1603,30 metru

Lanovka na Sněžku je opět v provozu, ale až nahoru vás nevyveze
Autor: ČTK - 
11. 2. 2014
11:11

Krkonošská hora Sněžka měří podle zjištění geodeta 1603,30 metru nad mořem. V mapách uváděných 1602 metrů nad mořem je výškou trigonometrického bodu umístěného na Sněžce, skutečný vrchol hory je výš. S odvoláním na technickou zprávu vypracovanou geodetem Vladimírem Hlavsou to dnes ČTK sdělil mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

"Podrobným proměřením byl určen nejvyšší bod Sněžky v nadmořské výšce 1603,30 metru. Tento bod se nachází na polském území u kaple svatého Vavřince přibližně 3,5 metru od státní hranice," uvedl Hlavsa. Geodet o svém měření informoval zeměměřický úřad, který by nově zjištěnou skutečnost měl promítnout do svých dat.

Podle dnešního vyjádření pracovníka zeměměřického úřadu je přesná výška trigonometrického bodu na vrcholu Sněžky 1602,02 metru. Není však pravidlem, že trigonometrický bod je vždy úplně na vrcholu, na Sněžce jsou navíc různé kamenné útvary. "Výška trigonometrického bodu na vrcholu je 1602,02, což ovšem není vrchol, ten může být klidně těch 1603, ale záleží, jestli se tam nahází pár kamenů nebo udělá kamenná mohylka," řekl dnes ČTK pracovník zeměměřického úřadu.

"Pokud nám správa krkonošského parku napíše dopis, ať uvádíme 1603,3, tak záleží, jak se k tomu postaví kartografové. Pro nás geodety se ale nic nemění, my máme 1602,02 metru trigonometrický bod," řekl ČTK pracovník zeměměřického úřadu.

Sněžka je významnou dominantou východní části Krkonoš a z vrcholu je rozsáhlý panoramatický rozhled. Na Sněžku vede nová lanovka za více než 300 milionů korun. Zařízení je však dosud v provozu pouze do mezistanice na Růžovou horu.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

zlymikes ( 11. února 2014 12:37 )

Ale pokud se vrchol Sněžky posunul do Polska,třeba tím,že si tam Poláci naházeli pár kamenů na hromádku, pak to už není NAŠE nejvyšší hora a tou se stává Luční hora. To je pomsta pšonků za myšlenku Babiše omezit jejich dovoz potravin - tedy pokud se tomu potraviny dá tak říkat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa