
Benzín zdražil o 1,50 Kč, dovolená až o tři tisíce! Ekonom Ševčík kritizuje ČNB. Co radí lidem?

Česko zasáhlo po loňském oslabení koruny zdražování. A cena některých potravin jde nadále nahoru. Známý ekonom Miroslav Ševčík však vypočítává, jak se intervence ČNB projevila v dalších odvětvích - třeba benzín by byl bez zásahu guvernéra Singera a spol. až o 1,50 Kč levnější, za dovolenou v Egyptě si připlatíme až 3 tisíce. Co nyní Ševčík radí lidem?
Hostem na chatu Blesk.cz dnes byl Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE. Dotazů se mu sešlo obrovské množství. Je vidět, že problematika listopadového zásahu ČNB a oslabení koruny lidi zajímá. Aby také ne. Především běžných Čechů se dotkla výrazně.
Takřka vše zdražilo. "Nebude zdražovat úplně všechno, ale ke zdražení v důsledku intervencí došlo, dochází a bude ještě nějaký čas docházet," nepotěšil přitom čtenáře Ševčík. Blesk přitom dnes informoval o tom, že ceny porostou třeba u vepřového masa, brambor a pečiva...
Zdražení se výrazněji projevilo i u pohonných hmot. "Kdyby k intervenci nedošlo, tak například pohonné hmoty nakupujeme v současné době řádově o korunu až korunu padesát levněji," uvedl Ševčík. Připlatí si i lidé, kteří chtějí vycestovat do zahraničí. "Kdo si zaletí třeba teď na 10 dnů do Egypta, tak ho to bude stát o 1500 - 3000 Kč více," míní Ševčík.
Co mají lidé dělat? Utrácet za české zboží!
Jak se nyní po umělém zhoršení kurzu koruny zachovat? "Univerzální návod na to, aby lidé nepřišli vlivem oslabené koruny o své úspory, není. To by museli vědět dopředu a převést si úspory v českých korunách na eura. Ten, kdo to udělal, tak touto operací vydělal například při úsporách ve výši 100 000 Kč jednorázově cca 8000 Kč," uvedl Ševčík. Občany dlouhodobě vyzývá, aby utráceli. Ale zůstává nohama na zemi. "Uvědomuji si, že utrácet mohou pouze ti, kteří na to mají a ti, kteří se nebojí, že přijdou o práci. Ekonomice také pomůže, když budou lidé utrácet více za české zboží," dodává Ševčík.
Krok ČNB Ševčík dál nechápe. Ani jeho vysvětlování
Známý český ekonom je přitom vytrvalým kritikem kroku, ke kterému se ČNB guvernéra Singera uchýlila. Jedná se podle něj o velkou chybu a je přesvědčený, že česká ekonomika nebyla na konci roku 2013 ohrožena deflací, jak se údajně bála ČNB. "Pohnutky k intervencím jsem nepochopil a vysvětlení, které dávají někteří členové bankovní rady nejsou adekvátní tomuto opatření. Vůbec taky nechápu, proč sdělují, že chtějí regulovat korunu rok a půl až dva roky. Nerozumím tomu ani z toho důvodu, že všechny členy bankovní rady jsem až dosud považoval za ekonomy, kteří byli protržně orientováni," neskrývá Ševčík dál svůj údiv nad krokem, který řadu čtenářů rozlítil.
"Krátkodobý dopad na občana je negativní. Bohužel musím však konstatovat, že ani z dlouhodobého hlediska nevidím pro občana pozitivum z tohoto rozhodnutí," myslí si Ševčík. Profitují snad jen někteří exportéři. Ale polepšila si také ve svém hospodaření samotná banka. "ČNB touto operací zvýšila devizové rezervy řádově o 6 miliard euro," upozorňuje Ševčík.
...neschopnosti pak z bytů - cynicky přihlíží skrytému vzniku vrstvy novodobých disidentů a tváří se, že nevidí, jak si tito za ně hnáty v politické ledovici lámou, přesto své dřívější podporovatele najednou neznají, jen aby dál mohli kvokat - však oni nic, oni muzikanti... Dobře nám své party přeci sehráli. Leč nebojte, xindlové. I kdyby nikdo jiný, pro onu sprostou cenzuru, skutečnost již neviděl- Bůh to vaše pokrytectví a zákulisní exkrementy stejnak sotva může přehlédnout. A myslím, že již brzy vám meluzína do chamtivých chřtánů z východu nažene zasloužené hektolitry mrazů, co za odměnu nebudete stíhat polykat...