Ukrajina: Janukovyč slíbil pozměnit vládu. Kličkovi to nestačí!

Autor: lvi, ČTK, BBC - 
24. 1. 2014
18:46

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes ohlásil přebudování vlády, ke kterému má dojít na mimořádné schůzi parlamentu v Kyjevě v úterý 28. ledna. Opozice však vzápět dala najevo, že tento krok považuje za nedostatečný a že nyní již požaduje demisi hlavy státu.

Janukovyč rovněž slíbil pozměnit nedávno přijaté sporné zákony, zpřísňující postih demonstrantů, a amnestovat všechny zatčené účastníky protivládních protestů, kteří se nedopustili těžkých zločinů. Zároveň varoval, že pokud se nepodaří situaci uklidnit po dobrém, využije k tomu všech zákonných metod.

Prezidentovy sliby ale opozici neuspokojily. Opoziční předák Vitalij Kličko prohlásil, že Janukovyčova nabídka reorganizace kabinetu už nestačí, nyní lidé žádají prezidentův odchod.

"Ještě před měsícem by se Majdan (náměstí Nezávislosti) rozešel, kdyby odstoupil ministr vnitra. Ještě před dvěma týdny by stačilo lidi uspokojit demisí vlády. Dnes lidé požadují odstoupení prezidenta," citovala Klička agentura Interfax. Předseda strany UDAR připomněl, že na dosavadní výsledky jednání opozice s prezidentem zareagovali kyjevští demonstranti hvízdotem.

"Kabinet bude přebudován, až se 28. ledna uskuteční mimořádná schůze Nejvyšší rady," řekl Janukovyč během schůzky s představiteli církví a náboženských organizací. "Příští úterý na mimořádné schůzi přijmeme rozhodnutí o vládě, které podepíši. Zreformujeme kabinet, abychom našli z profesionálního hlediska optimálního složení. Obnovená vláda musí pracovat pro ukrajinský stát," zdůraznil.

Opozici tlačí prezidenta do kouta

Opozice a protivládní demonstranti se však domáhají zrušení protidemokratických zákonů, odstoupení nynějšího vedení země a vypsání předčasných voleb. Vzpoura proti Janukovyčovi se z Kyjeva, kde lidé demonstrují už déle než dva měsíce, v posledních dnech rozšířila už na téměř polovinu země.

Janukovyč poznamenal, že změny ve sporných zákonech by měly být výsledkem kompromisního ujednání s opozicí. Vládní tábor nicméně až dosud ve sněmovně disponoval většinou hlasů, proti které menšinová opozice nic nezmohla.

"Budeme pokračovat v dialogu s vůdci opozice. Udělám vše, abych ukončil tento konflikt, abych ukončil násilí. Jestli se to nepovede po dobrém, uplatníme všechny zákonné metody," varoval ovšem Janukovyč při setkání s církevními činiteli.

Prezident také tvrdil, že pořádkové síly zasahují v rámci zákona, zatímco nebezpečí pro veřejnost představují radikálové, kteří se vydělili z řad opozičních demonstrantů na náměstí Nezávislosti v Kyjevě a kteří mimo jiné obsazují úřední budovy. Úřady nicméně usilují o další dialog a hledání kompromisů, prohlásil Janukovyč. Podle jeho slov je třeba ukončit radikální akce a upustit od okupace ministerstev a úřadů, která by měla pro Ukrajinu ničivé důsledky.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

anka ( 25. ledna 2014 00:21 )

podle me ma svou zemi rad, a pral by si, aby to tam funguvalo jako vsude jinde od Ukrajiny na zapad...a je ochoten pro to neco udelat...

anka ( 25. ledna 2014 00:12 )

jisty krasny prijem ma predevsim soucasna ukrajinska vlada - to jak pristupuje k protestantum je nepristupne....

moiaza ( 25. ledna 2014 00:01 )

V boxu pomalu končí a kde jinde než v politice má jistý krásný příjem. Je to takový ruský Babiš. Ovládnout co se dá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa