Unikátní tajné záběry z izolované KLDR: Lidé se dokáží vzepřít režimu i diktátorovi!
Tenhle snímek diktátora Kim Čong-una nepotěší. Z izolované KLDR se do světa dostala řada tajně natočených záběrů! Dokládají, že ne všichni na severu s přísně komunistickým režimem a jeho záměry souhlasí. Řada lidí se dokáže vzepřít! Někdy potichu, třeba přehráváním západních seriálů na pašovaných DVD, někdy až nečekaně ostře.
Život v KLDR není žádný med. Zemi vládne pevnou rukou diktátor Kim Čong-un a neváhá krutě potřít opoziční a podvratné projevy. Jako v případě poslání na smrt svého strýce Čanga, kterého údajně zaživa roztrhali hladoví psi. Do světa však putují především snímky a záběry poslušných Severokorejců, masových vojenských přehlídek a oslav režimu. Informací o skutečné životní úrovni v zemi se však za hranice izolované země dostává málo. Některé však přináší uprchlíci. Za loňský rok uteklo z KLDR kolem 1500 lidí, jenže i to je méně, než v minulosti. Kim vyhlásil boj proti emigraci.
Jak vznikla tajná videa z KLDR?
Z uzavřené Severní Koreje se však přesto podařilo propašovat nahrávky, ukazující jiný, dramatický pohled na život v zemi. "Spojili jsme se s japonským novinářem Džiró Išimaruem, který má po celé zemi neuvěřitelnou síť obyčejných Severokorejců," popsal CNN vznik následného dokumentu americký režisér James Jones. "Ti natáčeli tajně s pomocí ukrytých kamer, a pak záznamy pašovali přes hranici do Číny, kde na ně čekal Džiró," dodal autor dokumentu Secret State of North Korea.
Na rozdíl od oficiální vládní propagandy poukazuje i na to, že ne všichni Severokorejci jsou poslušně salutující a diktátorovi se klanící lidé. "Viděli jsme spoustu lidí, kteří se příkladně postavili úřadům takovým způsobem, jaký bychom nečekali," říká režisér Jones.
Za srdce berou záběry dětí, žijících v bídě. Jednou z nejdramatičtějších částí záznamu je však scéna s ženou, která si vzala do hlavy "americký sen". S využitím malé dodávky začala provozovat soukromou autobusovou dopravu. A kapitalismus vystrčil své růžky! "Přišel k ní voják a říkal jí, že s tím musí přestat, že je to nelegální," popsal situaci režisér Jones. "Ale místo, aby se omluvila a řekla 'je mi to líto', postavila se mu, doslova ho hnala ulicí, tloukla do zad a častovala ho všemi nadávkami co existují."
Pašeráci ví, že riskují popravu
Zatímco režim se snaží držet zemi v přísném vakuu, dokument také ukazuje, že prolomit bariéry lze. Hlavně mladí Severokorejci jsou zvědaví na americké a jihokorejské filmy a seriály. Dokument proto líčí, jak složitě se přes hranici z Číny pašují DVD, notebooky i paměťová média USB. Jenže pro pašeráky jde o pořádně riskantní podnik. Žijí s rizikem popravy, potvrzuje jeden z nich, který však vzal nakonec raději "roha" na svobodnější jih Korejského poloostrova. Když se pašerákovi zadaří, nahrávky kolují mezi lidmi. "Mladí Severokorejci si pak DVD vzájemně předávají a čekají na nové epizody," popisuje Jones.
Moc režimu slábne?
"Severní Korea přežila tak dlouho, protože je tak izolovaná, a to kvůli své informační bariéře," vysvětluje americký režisér. V době moderních technologií je však stále těžší pevnou bariéru udržet. Právě jedna z uprchlic, mladá žena z KLDR, popisuje, jak ji takový kontakt ze západním světem přes svobodná média otevřel oči. "Čím víc jsem poslouchala cizí rozhlas, tím víc jsem si myslela: 'To, co se učíme, není pravda. Oklamali nás.' A začala jsem toužit po svobodě." Kouzlo propagandy se tím pro ni zlomilo.
Ono to není jen o KLDR, ale i o KUBĚ a různých muslimských státech. Afganistán například za válku stojí, i když nevím proč. Irák taky stál za válku, ale Sýrie? Já bych se na ty blbečky vykašlal, ty režimy se zhroutí stejně, je jen otázka, jestli dříve a nebo později. Režim v ČSR se taky zhroutil sám, nebyla třeba žádná intervence.