Nezodpovědnost: Měla strach z léčby, ta nyní bude stát statisíce korun!

Nádor v ženě bujel až čtyři roky. Léčba teď bude stát statisíce.
Nádor v ženě bujel až čtyři roky. Léčba teď bude stát statisíce.  (Autor: archiv Blesku)
Autor: Jan Čada, Saša Vetkovská - 
11. ledna 2014
17:33

Obří zhoubný nádor, který z těla pacientky (47) vyoperovali lékaři ve zlínské nemocnici, rostl do velikosti obvodu přes metr a váhy 36 kil tři až čtyři roky. Náklady se teď vyšplhají do statisíců korun. Jen samotné léky vyšly na 200 tisíc.

I lékaři kroutí hlavou nad velikostí nádoru a faktem, že ženě prakticky neumožňoval pohyb. Proč nehledala pomoc dříve? Zřejmě se bála toho, co doktoři najdou.

„Lidé mívají nesmírný strach z rakovinového nálezu. Jindy zase věří, že jde třeba o otok nebo vodu v břiše, vyloučit se to nedá ani v tomto případě,“ řekl primář zlínské chirurgie a operatér, profesor Jiří Klein (50).

Hodiny krvácela

Ve stavu, v němž se žena svěřila do péče nemocnice, už nestačilo jen odstranit vlastní nádor s centrem v oblasti dělohy. Chirurgové museli upravovat břišní stěny, nadstavovat střeva a provedli řadu dalších úkonů.

„Operovali jsme sedm hodin, ale vyhráno nebylo. Krvácení bylo tak masivní, že jsme se večer rozhodli ještě k revidování zákroku. S obrovskou ztrátou krve a její náhradou jsme bojovali do rána. Pak krvácení přestalo a cítil jsem, že máme vyhráno,“ přiznal první okamžik úlevy profesor Klein. Podle něj však délka operace nen přímo úměrná velikosti nádoru „I při malém nádoru, mohou vzniknout velké komplikace,“ objasnil Blesku Klein.

Brzy půjde domů

Prognóza pacientky zatím není jasná. Podle primáře gynekologického oddělení Zdeňka Adamíka (53), který rovněž operoval, je na tom ale žena momentálně daleko lépe.

„Vše nasvědčuje tomu, že by za pár dnů mohla jít domů,“ uvedl a pokračoval: „Nádor byl evidentně zhoubný, histologická vyšetření ještě pokračují, prognóza není jasná, ale stav je daleko lepší než před komplikovaným zákrokem.“

Vymáhat náklady na pacientovi nelze

Taková náročná operace ovšem nebude levná. Jen léky proti srážení krve stály 200 tisíc korun. Náklady spojené s léčbou jsou však nevymahatelné. „Na toto téma se vede diskuze mnoho let, ať už se jedná o kuřáky nebo občany, kteří si jinak vědomě ničí zdraví. Zatím vymáhat na lidech náklady léčení jako vzniklou škodu zdravotnickému zařízení nelze," sdělil Blesku.cz advokát Jan Černý.

Pokud žena nebyla nesvéprávná, nebude možné postihnout ani její příbuzné za neposkytnutí pomoci. „Co se týká příbuzných, umím si představit, že by se to týkalo pouze případu, kdy by byla žena nesvéprávná a oni jí »odpírali« lékařskou pomoc. Pak už by to bylo nejen v rovině odškodnění, ale i v trestněprávní oblasti, od neposkytnutí pomoci až po týrání," řekl Jan Černý.

Kdo operaci zaplatí?

Operace bude hrazená ze zdravotního pojištění, v Česku neexistuje výjimka, že by si ji pacient, který svůj stav zanedbá, musel zaplatit či si na ni přispět.

Kdy ženu viděla naposledy její praktická lékařka?

To lékaři z nemocnice nesdělili, zřejmě preventivní prohlídky, na které máme nárok všichni zdarma, zanedbávala.

Proč není prevence povinná?

Taková možnost v České republice není, už ale letos začnou zdravotní pojišťovny zvát pacienty na prevenci dopisem. Bude se týkat i gynekologických prohlídek.

malavelka ( 13. ledna 2014 12:15 )

Když nejsi hloupý a víš kde žiješ, tak si dáš velký pozor. kradou se i doplatkové injekce a šoupneč ti tam msíto hyalganu třeba kortakoidy. Obávám se, že to co se mě stalo, nebylo ani nic vyjímečného.

malavelka ( 13. ledna 2014 12:12 )

ano, začala jsem se bát, když si mne lékař při artroskopickém vyšetření kolene spletl s jmenovkyní a neudělal to co měl/ odebrání vody z lýtka. někteří jsou úplně mimo, protože mu byl divný stav chrupavky přimém/ mladém věku/ a šel se dívat do PC, a zase nic. Pak se mnou po oepraci mluvil a zase nic. Prý vzhledem k věku nebude endoproteza ale konzervativní léčba. Spletzl si mě s o 25 let mladší osobou. mám i další děsivé zkušenosti, kdy lékaři šidípacienta a pletichaří , jen aby vydělali nějaký ten tisíc. Smutná doba, když je vše jen o penězích. To je už morálka Balkánu a rozvojových zemí. Strach je tedy někdy na místě. Bohužel, ano.

malavelka ( 13. ledna 2014 12:08 )

Něco roste v břiše kdekomu, jelikož myomy a polypy jsou u žen docela běžné a nejsou -li maligní /zhoubné/ neoperují se. Operuje se jen, když je sa tím nějaký zdravotní probléím /krvácení. bolest/ Taky ve střevech bývají polypy a nemusí to být rakovina. Některé nádory jsou velké, rostou rychle. ně+kdy zabije nádor jako hrášek. Pokud je tento velký nádor zhoubný, tak nejspíše již metastazoéval i jinam/ takový pacient pak má dsruhotné národory na různých orgánech a již se jen jejich vývoj zbržďuje, což prodlužuje život.

jana999 ( 12. ledna 2014 10:19 )

dneska se trochu ani nedivím, gynekoložky zajímá jen 500 kč na který vůbec nemají nárok a musím říct, že doktorů se stali taky zlatokopové a nemůžete jim všechno věřit.

minehava ( 12. ledna 2014 09:00 )

Obdivují lékaře,jak se zhostili operace.Ale vrtá mi hlavou,zda paní s focenim a ZVEŘEJNĚNÍM souhlasila.Děsím se toho,že půjdu na operaci a někdo bude kšeftovat s fotkama mého těla.Snad se ten příběh dal napsat s větším respektem.

Zobrazit celou diskusi