Až do února žila Anežka Nováková (4) z Prahy jako ostatní holčičky. Pak ale lékaři řekli rodičům zdrcující zprávu: Tělíčko vaší dcery je plné zhoubných nádorů a metastáz. Anežka prodělala náročnou léčbu, která stále pokračuje. I proto se ocitla v hledáčku projektu Srdce pro děti. Anežka začala mít zničehonic vysoké horečky. Doprovázelo je zvracení a nesnesitelné bolesti hlavy. Lékaři v pražské motolské nemocnici zjistili zhoubný nádor v lýtku a metastázy, které už zasáhly plíce a mozek. „Kdyby se okamžitě nezačalo s léčbou, mohlo se stát, že se Anežka nedožila Vánoc,“ popisoval Blesku otec Matyáš Novák (31).

Život na vlásku

Rodiče byli zdrceni. Hrozilo velké riziko, že léčba nebude úspěšná a na onemocnění Anežky vůbec nezabere. „Doktoři říkali, že nádory měkkých tkání u dítěte jsou velmi vzácné,“ přiznala maminka Anežky Hana Nováková (30). Anežka si poté prošla peklem. Prodělala řadu chemoterapií a pět operací, kdy jí lékaři vyoperovali z tělíčka všechno rakovinné bujení. Pak následovalo ještě ozařování. Dívenka ale stále nemá vyhráno. Není totiž vyloučeno, že se rakovina vrátí. „Všem, doktorům i sestřičkám, kteří se o Anežku starají, moc děkujeme,“ jsou vděční rodiče děvčátka.

Housličky od Života dětem

Nemocná Anežka si moc přála hrát na housle. Její sen pomohl splnit společný projekt Srdce pro děti obecně prospěšné společnosti Život dětem a deníku Blesk. Hudební nástroj v dětském provedení předala holčičce zpěvačka Lucie Bílá. Anežka byla jako u vytržení, oči jí zářily a hned začala vyluzovat první tóny. Slíbila, že se na housličky naučí hrát od babičky nebo tety.

Sarkomy měkkých tkání

Jde o skupinu zhoubných nádorů, které vznikají z pojivových tkání v nejrůznějších místech organismu, tedy v tukové tkáni, svalech, chrupavkách či vazivu kdekoli po těle. Zvláštní skupinu tvoří sarkomy břiše a hrudníku. Sarkomy se vyskytují méně často než karcinomy. Jde asi o 350 případů ročně v celém Česku.

ZpěvačkaLucie Bílá: Jsem ráda, když můžu potěšit

Když se setkáte s podobným osudem, co vás napadá?
„Že bych chtěla mít tu moc všechna trápení vyřešit a všechno zdravíčko napravit. A že bych chtěla být mocnější, než jsem. Zatím rozdávám úsměv a rozdávám dárky, ale to je někdy málo, i když dělám to, co můžu.“

Jak pomáhání druhým ovlivňuje váš život?
„Mně nestačí dělat radost jenom písničkami. Já se strašně potřebuji cítit platná, a když jsem platná, tak jsem šťastná a i já jsem naplněná. Já to potřebuji pro svůj život ,a není to jenom proto, že to je součást mé práce, já to považuji za svoji povinnost.

Odráží se to, že pomáháte, na vašem zpívání?
„Být zpěvačka, na to nestačí mít jenom talent. Hlavně musíte mít v pořádku srdce. Až jednou nebudu moct zpívat, tak už budu třeba jenom pomáhat.“