Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Chlapec (†15) zastavil sebevražedného atentátníka: Zemřel a stal se hrdinou!

Aitizáz Hasan zastavil atentátníka za cenu vlastního života.
Aitizáz Hasan zastavil atentátníka za cenu vlastního života.  (Autor: Facebook)
Autor: shp, ČTK - 
9. ledna 2014
22:33

Tak mladý a tak statečný! Pákistán má svého nového hrdinu - patnáctiletého chlapce, který obětoval život, aby zabránil sebevražednému atentátníkovi zaútočit na školu plnou dětí. Někteří lidé žádají, aby dostal posmrtně státní vyznamenání.

Aitizáz Hasan z šíitského městečka na severozápadě Pákistánu si v pondělí při cestě do školy všiml muže, který měl na sobě vestu s výbušninami a šel také ke školní budově. Přestože ho od toho spolužáci odrazovali, vrhl se chlapec na atentátníka, který tak byl nucen vyhodit se do povětří 150 metrů od školy, řekl stanici BBC jeho bratranec.

Úřady a média označily chlapcův čin za velké hrdinství, protože zachránil mnoho životů. Podle policie navštěvuje tamní šíitskou školu na 1000 studentů.

K útoku islámského fanatika na šíitské studenty a učitele se nikdo nepřihlásil, ale místní komentáře ho přisuzují radikálním sunnitům.

Sektářské násilí mezi sunnity a šíity, které v posledních letech v zemi sílí, patří v Pákistánu k hlavním zdrojům nestability. Šíité tvoří asi 20 procent ze zhruba 180 milionů obyvatel Pákistánu. Jasnou většinu s asi 77 procenty obyvatel představují sunnité.

Sunnité považují šíity za kacíře, protože rozštěpili muslimskou obec v 7. století kvůli sporu o nástupnictví po proroku Mohamedovi, kdy uznali jiného chalífu než většinoví sunnité.

Zobrazit celou diskusi