Mámy z Pussy Riot: Ve vězení panují stalinské poměry a sexuální násilí!

Autor: simao, ČTK - 
27. prosince 2013
13:51

Ve vězeňských táborech panují stalinské poměry, morální i fyzické násilí včetně sexuálního je na denním pořádku. A to se musí změnit, hřímaly na dnešní tiskové konferenci propuštěné členky ruské punkové skupiny Pussy Riot - mámy Maria a Naděžda. Od osvobozující amnestie stojí obě ženy v centru pozornosti ruských médií.

Dvě členky ruské punkové skupiny Pussy Riot Maria Aljochina a Naděžda Tolokonnikova, které před pár dny vyšly z vězeňských táborů na svobodu, okomentovaly na dnešní tiskové konferenci poměry v ruských věznicích. "Lidé nemají představu, co se děje v koloniích, a nejhorší na tom je, že je to nezajímá. Lidé se snaží vytěsnit téma věznice ze svého života. Občanskou společnost to nezajímá. Musíme vysvětlit, proč je nutné zabývat se věznicemi," říkala Naďa. "Chceme se zabývat podmínkami života ve věznicích, násilím v nich, morálním i fyzickým včetně sexuálního, ke kterému v našich věznicích také dochází," dodala.

Obě punkerky, které skončily za mřížemi kvůli kontroverznímu klipu v moskevském chrámu Krista Spasitele, hodlají shromažďovat a rozšiřovat stížnosti vězňů na porušování jejich práv za mřížemi. Hodlají také založit organizaci na ochranu lidských práv nazvanou Právní zóna. Nechtějí se prý zaštiťovat nyní již "komerční" značkou Pussy Riot.

Daly také najevo, že s finanční pomocí od omilostněného ropného magnáta Michaila Chodorkovského nepočítají, hodlají však s někdejším "vězněm Kremlu" spolupracovat "ideově a koncepčně", a proto mu napsaly dopis. "V žádném případě nejde o finanční spolupráci. Vážíme si ho jako silného člověka, neuvěřitelnou osobnost, která si prošla mnohem silnější vězeňskou zkušeností než my," řekla Tolokonnikova. Chodorkovskij strávil za mřížemi 10 let.

Na svobodu se přitom matky malých dětí dostaly díky amnestii prezidenta Putina čtvrt roku před vypršením svých dvouletých trestů. Naděžda Tolokonnikova se už při odchodu z věznice zapřisáhla, že bude usilovat o pád náčelníka věznic v Mordvinsku, kde prý zažila "stalinské poměry", včetně "otrocké práce" odsouzených.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

venca80 ( 20. ledna 2014 16:21 )

Opravdu musí být těm slepicím neustále dáván takový prostor v médiích? Ano chápu, jsou úchylné, některé i hezké a provozují bizarní věci, ale nejsou zajímavější a hlavně inteligentní lidé, kteří by měli dostat prostor?

ninka64 ( 28. prosince 2013 23:14 )

to mi tě je líto!... http://www.k213.cz/Pussy-Riot-v-plne-nahote

marekpazdera ( 28. prosince 2013 17:12 )

Naděžda je můj sen...

lennne ( 28. prosince 2013 16:24 )

Zeny ktere daji nazev hudebni skupine Pussy Riot, nemaji moralni pravo cokoliv komukoliv vycitat.

ninka64 ( 28. prosince 2013 14:20 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud