Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Oblačno 20°C

Orkán ustoupil: Nechal za sebou 10 mrtvých, zkázu a tisíce lidí bez elektřiny!

Autor: simao, ČTK - 
7. prosince 2013
16:51

Orkán Xaver slábne, stihl však rozsít po evropě zkázu i smrt. Silná bouře si vyžádala nejméně deset lidských životů. Nejtragičtěji udeřil Xaver v Polsku, kde zahynulo pět lidí. Británie hlásí dva mrtvé, Rakousko, Dánsko a Švédsko po jednom. Tyhle smutné počty však nemusí být konečné.

Situace na severu a severozápadě Evropy se po řádění orkánu Xaver vrací k normálu, i tak ale meteorologové stále varují před silným větrem. V severoněmeckém Hamburku klesá hladina Labe, které se vylilo do města - oproti páteční kulminaci však poklesla již o 2,5 metru.

Opět se tak rozjely vlaky mezi Německem a Dánskem. Dopravní situace se zlepšila i ve Švédsku. Vlivem orkánu však došlo k narušení řady leteckých spojů. A tisíce lidí skončily uvězněni na letištích. Napilno mají především pracovníci technických služeb. Tisíce domácností navíc zůstávají bez elektřiny. A to i v Německu a také v polských Pomořanech.

"Chapadla" orkánu Xaver se přitom dotkla i Česka - ale spíše okrajově, ačkoli silné poryvy větru, doprovázené sněžením, také způsobilo komplikace. Hasiči nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům, ČEZ dokonce na nějaký čas vyhlásil katastrofu.

Také v Česku se však již počasí umírnilo. Ke ztrátám na životech došlo vlivem zhoršených podmínek na silnicích, samotný orkán si však oběti u nás nevybral. Jinak tomu ale je v řadě jiných států Evropy. nejsmutnější bilanci ohlásilo Polsko, kde zemřelo pět lidí. Zabíjely především padající stromy. Švédské úřady pak pohřešují dva námořníky a již v pátek odpoledne oznámily, že šance na jejich přežití není takřka žádná.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud